Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Farmer w Teksasie, cz.10, Mokre żniwa

Autor: T.Kuchta

Dodano: 05-07-2019 14:35

Zbiory pszenicy u Travisa zakończone. Z pewnością był to sezon rekordowy, zarówno pod względem plonów, jak i ich rozciągłości spowodowanej deszczową pogodą. Średni plon zdaniem farmera wyniósł około 4-4,5 t/ha. Żniwa jednak nie były łatwe...

Wspomniany plon to zdecydowanie wynik powyżej średniej wieloletniej. Rolnik nie kryje satysfakcji.

-W poprzednich latach, ze względu na suszę mogłem tylko pomarzyć o takich plonach. Dodam jeszcze, że gdyby nie kapryśna aura, żniwa zakończylibyśmy dużo wcześniej. Efektywność pracy była mniejsza, również z tego powodu, że farmerzy nie mogli prowadzić zbioru 24 h/dobę, tak jak to ma miejsce w innych, suchych latach - mówi farmer.

 Ze względu na częste opady, sam zbiór był mocno utrudniony. Na wielu polach w momencie koszenia stała woda, co przyczyniło się do olbrzymiej ilości "wpadek". Najczęściej ofiarą wilgotnego podłoża padał ciągnik John Deere 8245R. Bliźniacze, dość wąskie opony okazały się fatalnym rozwiązaniem w takich warunkach, zarówno w ciągniku, jak i w kombajnie John Deere 9610.

Wręcz niezatapialny okazał się największy kombajn – dzięki przednim oponom o rozmiarze 1100/45R/46 oraz tylnym: 710/60R/30 to on najczęściej służył do wyciągania innych maszyn z tarapatów. Byłem bardzo zaskoczony, że tak ogromna i ciężka maszyna radziła sobie w tak grząskim terenie bez "utopienia się".

Zarówno Travis, jak i Rick nie pamiętają takiego roku. Twierdzą, że do tej pory, tylko raz zdarzyło im się zakopać jakąkolwiek maszyną w polu. Sytuacja ta, była jednak wynikiem wjechania ciągnikiem na fragment pola, gdzie niedawno umieszczono w ziemi kabel i ziemia nie była zbita.

Obfite deszcze służyły za to kukurydzy, która w gospodarstwie Travisa wygląda bardzo dobrze, a do jej zbioru, jak twierdzi rolnik zostało około dwa tygodnie.

Pozostawione na polach liczne koleiny nie pozwolą na siew bez wcześniejszej uprawy. W kolejnych relacjach dowiecie się jakiej maszyny użyją w tym celu rolnicy. Zachęcam do śledzenia relacji!

           

×