Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wilki zabijają bydło, gmina domaga się odstrzału

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 07-07-2019 14:50

Stado liczące 14 wilków rozszarpało 6 sztuk bydła w gminie Bukowsko na Podkarpaciu. Mieszkańcy wsi żyją w strachu, do drapieżniki podchodzą coraz bliżej domów.

Jak donosi portal eSanok.pl, mieszkańcy gminy Bukowsko żyją w obawie przed wilkami, które widywane są coraz bliżej ludzkich domostw. Przed kilkoma dniami duża wataha wilków rozszarpała na pastwisku niedaleko zabudowań 5 sztuk jałówek i jednego byczka.


Zdarzenie miało miejsce we wsi Zboiska w miniony wtorek. Gospodarze rankiem wypędzili stado na pastwisko, a około godz. 17 przyszli je zagonić z powrotem do zagrody. Zauważyli jednak, że zwierzęta są spłoszone i dziwnie się zachowują. Szybko odkryli tego powód – na pastwisku znaleźli dwie zagryzione jałówki. Kiedy przeliczyliśmy bydło, okazało się, że brakuje więcej sztuk. Szczątki brakujących zwierząt znaleźli rozwleczone po okolicy, przy niektórych wciąż posilały się wilki, których pojawienie się ludzi wcale nie wystraszyło. Syn hodowcy policzył wilki, było ich aż 14.


Rolnicy załamują ręce, bo niedawno ponieśli duże koszty na ogrodzenie pastwiska. Jak się okazuje, płot na niewiele się zdał. Zagryzione jałówki wyceniają po około 7 tys. zł za sztukę. Zakupili je jednak z myślą o synu, który chciał budować własne stado. Rolnicy wystąpili o odszkodowanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.


Wilki zaatakowały w biały dzień, nie bojąc się ani okolicznych gospodarzy, ani pracujących nieopodal w lesie drwali. Władze samorządowe gminy Bukowsko wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o pozwolenie na odstrzał wilków. Problem podchodzących pod ludzkie siedziby drapieżników nie dotyczy tylko wsi Zboiska. Wilki w pobliżu domostw wiedzieli również mieszkańcy wsi Nowotańce i Nadolany, we wsi Dudyńce wilki zagryzły psy. Jak informuje gmina, RDOŚ w Rzeszowie potwierdził obawy samorządu i poparł wniosek o odstrzał. Teraz decyzja należy do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Według danych RDOŚ w Rzeszowie, do kwietnia br. odnotowano już 81 zgłoszeń szkód spowodowanych przez wilki na Podkarpaciu. Drapieżniki zagryzły już 25 sztuk bydła, 130 owiec, 1 kozę i 4 psy.

×