Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ardanowski w GPC: Lepszego programu dla wsi niż PiS-u, nie ma i nie będzie

Autor:

Dodano:

Tylko PiS ma spójny i precyzyjny program dla polskiej wsi, innego programu nie ma, a lepszego - nie było i nie będzie - mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie.

To program prowiejski, prospołeczny i prochłopski, modyfikowany pod potrzeby zmieniającego się świata - twierdzi Ardanowski w rozmowie z gazetą. Minister wymienia trzy zasadnicze elementy tego programu.

Pierwszy to "ustabilizowanie rynku rolnego". - Dziś jest on antyrolniczy. Rolnicy nie mają żadnego wpływu na kolejne ogniwa łańcucha rynku. (...) Jeżeli tego nie naprawimy, to mniejsze gospodarstwa, produkujące mało surowca, będą musiały upaść - ocenia Ardanowski.

Drugim jest "poprawa jakości życia na obszarach wiejskich". Według ministra, co roku ok. 50 tys. osób wyprowadza się z miast na wieś. - Za tym musi nadążać poprawa warunków życia rodzin chłopskich i niechłopskich - wskazuje.

Trzecim wątkiem jest biogospodarka, czyli "wykorzystanie płodów rolnych nie tylko na cele żywnościowe, lecz także na inne, jak energia odnawialna i produkcja biokompozytów oraz produktów przemysłowych". - To zagospodaruje nadwyżki biomasy na obszarach wiejskich, które do tej pory były niewykorzystane. To będzie źródło dodatkowych dochodów dla rolników - ocenia Ardanowski.

- Lepszego programu nie było i nie będzie - podsumowuje minister w Gazecie Polskiej Codziennie.

×