Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ardanowski: Czuję duże wsparcie ze strony szefów innych resortów

Autor:

Dodano:

Czuję duże wsparcie w rozwiązywaniu zadań na polskiej wsi ze strony szefów innych resortów - powiedział w poniedziałek w Bydgoszczy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że modernizacja dróg lokalnych jest dotrzymywaniem słowa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podpisano w poniedziałek umowy o dofinansowaniu zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Łączna wartość 34 zadań w województwie kujawsko-pomorskim to 53 mln zł.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz stwierdził, że instrumenty wspierania budowy dróg stosowane przez rząd Zjednoczonej Prawicy pozwolą na lata zmienić sytuację drogową w województwie kujawsko-pomorskim, zmienić na trwałe jakość transportu drogowego.

Minister Ardanowski wskazał, że Fundusz Dróg Samorządowych jest przykładem wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości.

- To przykład tego, że to co zapowiadamy, to robimy. Cechą szczególną formacji sprawującej od 4 lat władzę w Polsce jest dotrzymywanie słowa. Jakość życia na terenach wiejskich zależy od wielu czynników i działań podejmowanych przez różne resorty, nie tylko resort rolnictwa. Z dużym zadowoleniem przyjmuję to, że premier Mateusz Morawiecki w sposób bardzo odpowiedzialny podchodzi do terenów wiejskich - mówił w poniedziałek szef resortu rolnictwa.

Dodał, że czuje silne wsparcie ze strony szefów innych resortów.

- Bardzo liczę na dobrą współpracę z samorządowcami. Do wszystkich, bez względu na to czy popierają rząd PiS, zwracam się z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu wszystkich działań, które na terenach wiejskich realizujemy - zaapelował Ardanowski.

Wskazał, że w sierpniu przyjmowane będą wnioski w ramach programu wapnowania gleb w Polsce, który dedykowany jest rolnikom przez ministra środowiska.

- Chciałbym abyście rozpropagowali wśród swoich rolników ten program, żeby jak najszybciej każdy, kto chce z niego skorzystać mógł złożyć wniosek. Tak, żeby wapno trafiło na pola już po żniwach - we wrześniu, październiku, bo w sposób naturalny to najlepszy okres na jego stosowanie - dodał Ardanowski.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka podkreśliła, że infrastruktura drogowa jest dla lokalnych społeczności, dla całego kraju tym, czym układ krwionośny dla organizmu.

- Rząd PiS walczy z wykluczeniem transportowym. To wiele działań - przede wszystkim zarysowanych w największym programie - Funduszu Dróg Samorządowych, w ramach którego do 2028 roku przeznaczymy 36 mld zł. O takiej skali wcześniej nikt nie myślał. To wielki krok naprzód. To nadrabianie zaniedbań z wielu lat - oceniła Gembicka.

Przypomniała także, że przywracane będą połączenia autobusowe, co także pozwoli na walkę z wykluczeniem transportowym mieszkańców wsi.

- Podczas wielu spotkań z kołami gospodyń wiejskich głównym z poruszanych problemów było dotarcie do większych miejscowości. Ludzie chcą się dostać do szpitala, apteki, sklepu, a autobusów nie ma. Wyszliśmy oczekiwaniom ludzi w tej sprawie naprzeciw - podkreśliła Gembicka.

×