Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fendt Ideal 10 – kierowanie bez kierownicy

Autor: ArT

Dodano: 10-07-2019 07:20

Kombajny Fendt Ideal po raz pierwszy zostały zaprezentowane na targach Agritechnica 2017. Niedawno pisaliśmy, że pierwsza maszyna tego typu trafiła do niemieckiego klienta. Okazuje się, że niemiecka marka ma jeszcze coś większego w zanadrzu.

Z myślą o rynku europejskim seria została rozszerzona o nowy topowy model Ideal 10 o mocy maksymalnej 790 KM uzyskiwanej z silnika MAN o pojemności 16,2 l, spełniającego europejską normę Stage V. Ponadto seria kombajnów Fendt Ideal zostanie zaprezentowana po raz pierwszy na całym świecie z IdealDrive – układem kierowniczym niewymagającym zastosowania... kierownicy.

Fendt Ideal 10 w tym roku po raz drugi będzie miał okazję zademonstrować swoje osiągi w Europie podczas nadchodzących żniw. W Brazylii został zaprezentowany na wystawie Agrishow w kwietniu bieżącego roku.

Ponadto najnowszy okręt żniwny ze stajni Fendta to jeszcze większa przepustowość. Wyposażony jest w nowy system oczyszczania i sprawdzoną technologię Dual Helix Deposition, znaną już z mniejszych modeli Fendt Ideal. To połączenia zwiększa przepustowość, zapewniając równocześnie najwyższą jakość ziarna przy jak najniższych jego stratach.

>> Pierwszy kombajn Fendt Ideal w Niemczech przekazany klientowi

Wraz z modelem Fendt Ideal 10 marka Fendt wprowadza pierwszy produkowany seryjnie kombajn zbożowy w Europie, który obsługiwany jest całkowicie bez użycia kierownicy.

>> Nowy Fendt 900 Vario. Co się zmieniło?

Dzięki układowi kierowniczemu IdealDrive sterowanie poruszaniem się maszyny odbywa się przy pomocy joysticka po lewej stronie, zaś funkcje obsługiwane przez joystick w podłokietniku po prawej stronie pozostają bez zmian. W celu ułatwienia dostępu do miejsca kierowcy lewy podłokietnik można złożyć.

Układ kierowniczy IdealDrive będzie dostępny wyłącznie w modelu Fendt Ideal. Zapewnia on najlepszą widoczność w trakcie koszenia oraz dojazdów. Ten wyjątkowy system jest zgodny ze wszystkimi europejskimi przepisami dotyczącymi pojazdów i wszystkimi przepisami kodeksu drogowego.

Model Fendt Ideal 10 będzie można zamawiać od lipca 2020 r., a dostępny będzie począwszy od sezonu żniwnego 2021.

 

×