Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Poseł Gawlik: zwrócę się do ministra rolnictwa o skup interwencyjny owoców

Autor:

Dodano:

Szef PO na Podkarpaciu poseł Zdzisław Gawlik zapowiedział we wtorek, że zwróci się do ministra rolnictwa o interwencyjny skup owoców. Nie powinno dochodzić do takich sytuacji, że rolnikowi nie opłaca się zbierać owoców, które są już na krzakach - oświadczył.

Poseł zorganizował konferencję prasową na plantacji czarnej porzeczki w Zawadzie k. Dębicy. Właściciel plantacji Piotr Stachnik powiedział, że w tym roku z powodu suszy uzyska tylko 25 proc. normalnego plonu.

- Nie będę też zbierał wszystkich porzeczek, gdyż cena jest tak niska, że mi się to nie opłaca. Chciałbym i oczekuję tylko stabilnych cen, żeby ktoś zrobił z tym wreszcie porządek. Żeby umowy z rolnikami były podpisywane na kilka lat z gwarancją ceny minimalnej. Żeby nie było tak, że jednego roku płacą mi 5 zł za kg porzeczki, a w następnym dostaję 1 zł za kg. Chciałbym, aby rząd ustabilizował ceny, bo teraz mamy wolną amerykankę - apelował.

Stachnik podkreślił, że godzi się na to, że jednego roku jest urodzaj na owoce, a innego nie.  Chciałbym tylko, aby tak duzi plantatorzy jak ja, którzy z tego żyją, mieli zagwarantowaną cenę minimalną. Bo to zaczyna się nie opłacać, jak będzie tak dalej to przestanę prowadzić plantację - zapowiedział.

Zdaniem Gawlika w takich sytuacjach państwo powinno wprowadzić skup interwencyjny.  - Nie powinno do takich sytuacji dochodzić, że rolnikowi nie opłaca się zbierać owoców, które są już na krzakach - mówił. Zadeklarował, że zwróci się do ministra rolnictwa o wprowadzenia skupu interwencyjnego.

W ocenie polityka PO, trzeba zrobić wszystko, żeby produkcja rolna była przewidywalna. - Jest pomysł na to, jak to zrobić tylko trzeba zdecydować się i chcieć. Ta stabilność powinna być wprowadzona przez systemów kontraktacji. Żeby nałożyć na tych, którzy zajmują się produkcją soków pewien obowiązek kontraktowania. Bo taki obowiązek można nałożyć - argumentował Gawlik.

Pytany czy taki postulat znajdzie się w programie Platformy Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami, odpowiedział, że będą się toczyć rozmowy na ten temat na konwencji PO w najbliższy weekend. - Dzisiaj jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić - dodał Gawlik.

×