Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jesteśmy o krok od wynalezienia szczepionki przeciwko ASF?

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 11-07-2019 11:21

Jak czytamy w komunikacie agencji Reuters, przedstawiciele resortu rolnictwa Wietnamu poinformowali o pozytywnych wynikach pierwszych prób nad opracowaniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń.

Według informacji agencji Reuters, prace nad uzyskaniem sczepionki prowadzone są w Narodowym Uniwersytecie Rolniczym Wietnamu. Badania przeprowadzone zostały w warunkach laboratoryjnych, oraz w 3 gospodarstwach w północnej części kraju. Ich wyniki wydają się obiecujące: na 33 świnie zainfekowane wirusem afrykańskiego pomoru świń, 31 nie wykazało żadnych objawów chorobowych. Dwa zwierzęta zmarły na skutek infekcji afrykańskim pomorem świń.

Jak podkreślają władzę Uniwersytetu, pozyskana szczepionka nadal wymaga udoskonalenia, potrzebne jest również przeprowadzenie testów na większą skalę. Wtedy będzie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie ona skutecznie chroniła zwierzęta w warunkach fermowych.

Jeżeli doniesienia te potwierdzą, byłby to wielki przełom w walce z afrykańskim pomorem świń, który pustoszy produkcję trzody chlewnej w środkowo – wschodniej Europie i południowo – wschodniej Azji. Do tej pory słyszeliśmy głosy, że opracowanie szczepionki nastąpi nie szybciej niż za 10 lat. Jeżeli informacje płynące z Wietnamu okażą się prawdziwe, opanowanie wirusa ASF może nastąpić szybciej niż pierwotnie oczekiwano.

 

×