Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Drastyczny spadek cen tuczników na niemieckim rynku

Autor:

Dodano:

Po kilku tygodniach stabilizacji, na niemieckim rynku żywca wieprzowego zaobserwowaliśmy potężny spadek cen. Czy sytuacja ta odbije się na kieszeni polskich rolników?

Po raz ostatni zmiany cen na niemieckim rynku obserwowaliśmy miesiąc temu. Od tego czasu stawki oferowane producentom utrzymywały się na poziomie 1,83 euro za kilogram półtuszy w wadze bitej ciepłej. Niestety wczorajsze notowanie tamtejszej "dużej giełdy" przyniosło bardzo duży spadek cen. Skurczyły się one o 6 eurocentów osiągając tym samym poziom 1.77 euro za kilogram. Ceny powróciły zatem do poziomu z pierwszej połowy maja.

Co zmiany te oznaczają da polskich producentów? Teoretycznie cena niemiecka wciąż pozostaje wyraźnie wyższa od krajowej. Stawki w polskich skupach przestały podążać za niemieckimi w momencie, gdy te ostatnie przekroczyły granicę 1,76 euro za kilogram. Wszelka logika wskazuje zatem, że ostatnie obniżki cen w Niemczech nie powinny odbić się na kieszeni polskiego rolnika. W praktyce bardzo prawdopodobne jest jednak to, że przynajmniej część zakładów mięsnych zdecyduje się na mniejsze bądź większe obniżki.

×