Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zarzuty dla rolnika, którego pracownik zginął w silosie

Autor: Farmer.pl

Dodano: 12-07-2019 08:04

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko rolnikowi, w którego gospodarstwie w ub.r. zginął młody mężczyzna. Pracownik wpadł do silosa z ziarnem.

Tragiczny wypadek, o którym mowa, zdarzył się 7 kwietnia 2018 roku w Kosinie, w powiecie łańcuckim (woj. podkarpackie). Informowaliśmy o nim na naszym portalu. 22-letni pracownik miał dokonać załadunku kukurydzy z silosa zbożowego na naczepę ciężarówki. W pewnym momencie doszło do zablokowania mechanizmu wyładunkowego. Pracownik wszedł na zbiornik, by sprawdzić powody awarii i wpadł do wnętrza silosa przy załączonym ślimaku załadunkowym.


22-latek długo walczył o życie. Nim został przysypany ziarnem zdołał zadzwonić z komórki do kolegi, prosząc o pomoc. Na ratunek najpierw ruszyli inni pracownicy gospodarstwa, ale nie byli w stanie wyciągnąć poszkodowanego z silosu. Strażacy musieli wyciąć otwór w silosie i wysypać ziarno, by dotrzeć do pokrzywdzonego. Nieprzytomny mężczyzna trafił w stanie ciężkim do szpitala w Rzeszowie. Lekarzom nie udało się go jednak uratować.


Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, w toku śledztwa ustalono, że pokrzywdzony pracownik krytycznego dnia wykonywał prace zlecone przez Pawła F., prowadzącego działalność gospodarczą w Kosinie.

W oficjalnym komunikacie Prokuratury Okręgowej czytamy: „Uwzględniając materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa, Pawłowi F. ogłoszono zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że prowadząc działalność gospodarczą i będąc z tego tytułu odpowiedzialnym za sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy podległych mu pracowników, naraził pracownika zatrudnionego na podstawie ustnej umowy zlecenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia w ten sposób, że dopuścił go do wykonania czynności rozładunku ziarna kukurydzy z silosu i załadunku na naczepę, bez uprzedniego udzielenia mu odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP, obejmującego również obsługę silosu. Ponadto nie dokonał odpowiedniego zabezpieczenia terenu wokół silosu, jak i samego silosu przed dostępem osób trzecich, nie zapewnił prawidłowej obsługi osobowej załadunku kukurydzy, pozostawiając pracownika samego przy załadunku bez sprzętu ochronnego, który to pracownik wszedł do wnętrza silosu z zamiarem usunięcia przyczyny zakłócenia rozładunku, bez wcześniejszego wyłączenia urządzenia rozładunkowego, oraz przy braku asekuracji przez drugą osobę, i został wciągnięty do luźno zalegającego w silosie ziarna, w wyniku czego nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego.”


Paweł F. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Za wymienione w akcie oskarżenia przewinienia oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

×