Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa belka tnąca w kosiarkach Kuhn

Autor: mw

Dodano: 17-07-2019 10:46

Podczas konferencji prasowej w Saverne mieliśmy okazję przyjrzeć się dokładniej nowej belce tnącej wykorzystywanej w kosiarkach Kuhn – OptiDisc Elite. Przy tworzeniu tego podzespołu skupiono się przede wszystkim na ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych i poprawie jakości koszenia. W jaki sposób?

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Kuhn, belka OptiDisc Elite to zupełnie nowy produkt . Trudno do końca się z tym zgodzić, bo chociaż różnice w porównaniu do dotychczas oferowanej belki OptiDisc są dosyć wyraźne, to nowa belka dzieli ze swoją poprzedniczką wiele sprawdzonych rozwiązań, w tym  różny rozstaw dysków tnących w zależności od kierunku obrotów (większy rozstaw dysków poruszających się zbieżnie zapewnia energiczniejsze podawanie skoszonych roślin do tyłu i zapobiega ich wtórnemu cięciu, natomiast mniejszy rozstaw dysków rozbieżnych zwiększa pokrycie obszarów roboczych noży), zabezpieczenie ProtectaDrive (oś napędowa dysku posiada specjalne przewężenie, które umożliwia jej ścięcie przy uderzeniu w niebezpieczną przeszkodę) czy system szybkiej wymiany noży Fast-Fit i podwójne ułożyskowanie dysków (u góry i u dołu belki).

Co zatem zmieniło się w stosunku do belki OptiDisc?

 – Belka tnąca OptiDisc Elite to nowa konstrukcja. To ewolucja myśli i doświadczenia, ale też sugestii klientów. Coraz więcej klientów kosi nisko, dlatego stworzyliśmy belkę znacznie cieńszą, dzięki czemu można kosić na wysokości od 4 cm – wyjaśnia Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w Kuhn Maszyny Rolnicze.

W wersji Elite zakres pokrycia obszarów cięcia noży jest prawie dwukrotnie większy, co pozwala uzyskać lepszą jakość koszenia na podmokłych i wilgotnych łąkach (lub przy występowaniu kretowin), a także przy ciężkim i wylegniętym łanie oraz podczas koszenia późną jesienią.

Zmiany zaszły również w kącie natarcia belki, który zmniejszono niemal dwukrotnie. Rozwiązanie to zapobiega zjawisku pofalowania ścierniska podczas niskiego koszenia, co pozytywnie wpływa na równomierne odrastanie roślin. Ponadto mocowania noży zostały skonstruowane tak, aby umożliwić ich obrót o 360 st. w przypadku uderzenia w przeszkodę.

Nowa belka może być również doposażana w dodatkowe elementy montowane na dyskach, zwiększające siłę przemieszczania masy, zalecane szczególnie do pracy w wysokie trawie. Dodatkowo elementy robocze zostały skonstruowane tak, aby ulegały samooczyszczaniu; w ten sposób wyeliminowano problem gromadzenia się i "oblepiania" mokrego materiału, który mógł powodować wibracje dysków, obracających się przecież z bardzo dużą prędkością 3 tys. obr./min. 

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania dodatkowych płyt od spodu belki tnącej; dzięki temu chronione są jej płozy, co znacznie redukuje koszty eksploatacyjne (płyty te są znacznie tańsze). Płyty występują w różnych wariantach grubości w zależności od pożądanej wysokości koszenia. Belka OptiDisc Elite jest bezobsługowa i nie wymaga wymiany oleju.

Nowa belka dostępna jest już w 16. modelach kosiarek Kuhn i docelowo ma zastąpić belkę OptiDisc.  

 

 

 

 

×