Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Małopolskie: pierwsze wnioski rolników w związku z suszą

Autor: PAP

Dodano: 16-07-2019 11:11

Pierwsi małopolscy rolnicy przygotowali wnioski o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Do małopolskiego wojewody trafiło już pismo od wójta gminy Szerzyny w powiecie tarnowskim – w dokumencie gmina chce powołania komisji ds. szacowania szkód.

Rolnicy z 16 gospodarstw w gminie Szerzyny przygotowali wnioski o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Pisma te, zgodnie z procedurą, złożyli w urzędzie gminy. Na tej podstawie urząd przygotował wniosek do wojewody (gmina ma 20 dni na przekazanie wniosku do wojewody) - w piśmie gmina domaga się powołania przez wojewodę komisji ds. szacowania szkód. Informację o wnioskach rolników i dokumencie wójta złożonym u wojewody potwierdził we wtorek Maciej Sokulski z Wydziału Rolnictwa Urzędu Gminy Szerzyny.

To pierwsze wnioski małopolskich rolników przygotowane w związku z suszą, co potwierdziła we wtorek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Jak poinformowała rzeczniczka, teraz urzędnicy zapoznają się z wnioskiem z Szerzyn - dokument wpłynął do wojewody w poniedziałek (wczoraj). "Aby mieć więcej danych na temat sytuacji w gminie, Pan Wojewoda Piotr Ćwik zaprosił Pana Wójta na spotkanie dziś rano. Niestety Pan Wójt przekazał, że nie może przyjechać - dodała.

We wniosku o szacunek szkód gmina Szerzyny wskazała, że szkody zgłoszono tam w 16 gospodarstwach rolnych, co w stosunku do ogólnej liczby gospodarstw rolnych w gminie ma wynosić 0,66 proc.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Małopolski Urząd Wojewódzki, szkody spowodowane suszą rolniczą województwo małopolskie będzie odczuwało w najmniejszym stopniu spośród wszystkich województw w kraju - ze względu na położenie geograficzne i niski udział procentowy gleb lekkich kategorii I i II (gleby lekkie - głównie piaszczyste).

×