Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wirus ASF dotarł na Wyspy Brytyjskie

Autor:

Dodano:

Ślady wirusa ASF znaleziono w partii mięsa, które pod koniec czerwca wprowadzono nielegalnie na teren Irlandii Północnej.

O sytuacji poinformował niedawno portal Pigprogress.net. Na jednym z lotnisk w Irlandii Północnej zatrzymano partię około 300 kg mięsa wieprzowego nielegalnie wwiezionego do kraju. Obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w próbkach produktów mięsnych pochodzących prawdopodobnie z jednego z krajów Azji.

Jak poinformowały tamtejsze służby weterynaryjne, sam fakt wprowadzenia zakażonego mięsa nie wpływa na status kraju jako wolnego od ASF, nie stwarza również żadnego zagrożenia dla konsumentów mięsa. Dla tamtejszych służb jest to jednak sygnał mówiący o konieczności wzmożonej kontroli przywozu mięsa i jego przetworów zza granicy.

Przypomnijmy: podobne sytuacje miały miejsce kilka miesięcy temu w Tajlandii na Tajwanie. Jak do tej pory w krajach tych nie wystąpiły przypadki ani ogniska pomoru, pamiętajmy jednak, że żywność skażona wirusem ASF jest jednym z ważniejszych wektorów tej choroby.

 

×