Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne ogniska ASF na Lubelszczyźnie

Autor:

Dodano:

Afrykański pomór świń nie oszczędza stad świń. Tym razem Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym wystąpieniu choroby na Lubelszczyźnie.

W zeszłym tygodniu, potwierdzono kolejne dwa ogniska ASF stadach świń zlokalizowanych w powiecie lubartowskim i krasnostawskim.

22. ognisko w 2019 r. stwierdzono 18 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 129 świń, położonym w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim.

Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).  Zarażone stado mieści się w bliskiej odległości od wcześniejszych ognisk, mianowicie od 4. ogniska, zaledwie 2 km, od 17. ogniska 11 km. W okolicy gospodarstwa potwierdzano liczne przypadki dzików dodatnich pod kątem ASF.

Z kolei 23. ognisko w 2019 r. stwierdzono 19 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Kock, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami. Dotychczas obszar ten był określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE, tzw. strefie czerwonej. Wystąpienie ASF u świń na tym terenie będzie równoznaczne z nałożeniem na dany obszar strefy niebieskiej i poszerzenie dalej na zachód, w kierunku Ryk strefy czerwonej.

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby

×