Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejny duży spadek cen tuczników

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 23-07-2019 11:14

Drugi tydzień z rzędu na krajowym rynku obserwujemy spory spadek cen tuczników. O ile jeszcze dwa tygodnie temu średnia cena skupu przekraczała 7 zł za kilogram, to dziś jest przeciętnie o 20 - 25 groszy niższa.

Spadki cen to pokłosie sytuacji, jaką w ostatnich dwóch tygodniach obserwowaliśmy na rynku niemieckim. W tym czasie ceny na tamtejszej giełdzie spadły o 9 eurocentów. Przełożyło się to niestety na krajowy rynek. Po dłuższym okresie stabilizacji stawki za żywiec wieprzowy zaczęły spadać. O ile jeszcze dwa tygodnie temu w większości skupów cena półtusz w wadze bitej ciepłej przekraczała 7 zł netto za kilogram, o tyle dziś ceny są średnio o 25 groszy niższe.

W porównaniu z minionym tygodniem ceny żywca wieprzowego skurczyły się przeciętnie o 5 groszy. Średnia stawka za tuczniki w wadze żywej wynosi obecnie około 5,24 zł netto za kilogram, zaś ceny wahają się od 4,80 do 5,50 zł netto za kilogram. Większy spadek odnotowano w przypadku tuczników skupowanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram półtuszy w klasie E skupy płacą przeciętnie 6,77 zł netto za kilogram, czyli aż 15 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się od 6,40 do 7, 20 zł netto, przy czym stawki przekraczające wartość 7 zł za kilogram odnotowaliśmy tylko w dwóch spośród kilkunastu zakładów z którymi kontaktuje się nasza redakcja.

Czy obniżki cen to początek załamania rynku wieprzowiny? Na szczęście wiele wskazuje na to, że obniżki są przejściowe, i póki co poważniejszy kryzys na rynku nam nie zagraża.

>>>>> Czytaj więcej: Czy ostatnie obniżki cen tuczników to zapowiedź kryzysu?

×