Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Koła gospodyń wiejskich wnioskowały już o ponad 20 mln zł

Autor:

Dodano:

Do końca czerwca br. KGW złożyły w ARiMR 5.978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł. To już ponad połowa dostępnej puli środków.

Na pomoc dla kół gospodyń wiejskich przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł. Nabór wniosków w biurach powiatowych Agencji rozpoczął się 7 maja br. i potrwa do 31 października, chyba że wcześniej wyczerpany zostanie limit środków przewidziany na ten cel.


Po rządowe wsparcie za pośrednictwem ARiMR sięgnąć mogą tylko koła, które są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie figurują w nim 6.992 organizacje tego typu.
Kwota możliwego wsparcia dla koła uzależniona jest od liczby członków i wynosi: 3 tys. zł – dla koła liczącego do 30 członków, 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków i 5 tys. zł - w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób.


Koła gospodyń wiejskich, które chcą działać w oparciu o ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, od tego roku mogą powstawać nie tylko na wsiach. Po zmianie przepisów mogą one być tworzone również w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na terenie sołectw położonych w granicach miast.

×