Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Straty suszowe szacują komisje w 1106 gminach

Autor:

Dodano:

Komisje powoływane przez wojewodów szacują straty spowodowane suszą już w 1106 gminach w kraju. Najwięcej komisji powołano w województwie wielkopolskim – 226 i łódzkim - 174 - poinformował resort rolnictwa.

Według MRiRW, suszą jest dotkniętych ok. 1 mln 385 tys. ha. upraw. Ale całkowita wielkość strat będzie znana po zakończeniu prac komisji.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował w swoim ostatnim raporcie, że suszę rolniczą odnotowano w 15 z 16 województw tj. we wszystkich z wyjątkiem małopolskiego. Największy niedobór wody jest w woj. lubuskim i w Wielkopolsce. Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Obecnie najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia rolników, że nie zostaną oni bez pomocy. Według niego, udzielenie pomocy możliwe będzie zarówno w postaci kredytów, umorzeń podatków, ratalnych wpłat na KRUS, jak również bezpośrednio w postaci gotówki.

Ministerstwo przypomina, że w ubiegłym roku rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek suszy, została udzielona rekordowa pomoc przekraczająca 2 mld złotych. Decyzje dotyczące dodatkowego wsparcia w tym roku zostaną podjęte po oszacowaniu start spowodowanych tegoroczną suszą.

w ub. roku wysokość świadczeń do jednego hektara dotkniętych suszą gruntów ubezpieczonych wynosiła tysiąc zł, a do hektara gruntów nieubezpieczonych - 500 zł.

×