Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Świeże ziarno zbóż w żywieniu świń

Autor:

Dodano:

Skarmianie świeżo zebranego ziarna zbóż paszowych może mieć negatywny wpływ na kondycję zdrowotną naszego stada. Podpowiadamy, jak bezpiecznie stosować tego rodzaju pasze.

Żniwa w pełni. W tym roku były one szczególnie mocno wyczekiwane przez producentów trzody. Ubiegłoroczne zbiory były bowiem wyjątkowo niskie, co przełożyło się na rekordowo wysokie ceny zbóż paszowych. W wielu gospodarstwach na przednówku magazyny paszowe niemal świeciły pustkami, a producenci niecierpliwie wyczekiwali czasu zbiorów. W tej sytuacji bardzo łatwo o popełnienie sporego błędu, jakim jest raptowne wprowadzanie do diety świń świeżego ziarna zbóż.

Świeże ziarno zbóż charakteryzuje się szczególnie wysoką aktywnością związków antyżywieniowych, zwłaszcza tzw. polisacharydów nieskrobiowych. Związki te występują powszechnie w ziarnach zbóż paszowych, niemniej w okresie kilku pierwszych tygodni przechowywania są szczególnie szkodliwe. Mogą one powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego, biegunki i wzdęcia. Wpływać to może na gorsze pobranie paszy przez zwierzęta oraz niższe parametry wzrostu. Na obecność w paszy takich ziaren wrażliwe są przede wszystkim zwierzęta młode (prosięta, warchlaki) oraz lochy.

Dodatki paszowe

Najbardziej ryzykowne jest skarmianie świeżego ziarna żyta, pszenżyta i rzadziej stosowanego w żywieniu trzody chlewnej ziarna owsa. Nieco mniej szkodliwe wydaje się zastosowanie świeżej pszenicy i jęczmienia.

Najprostszym sposobem na ograniczenie szkodliwości omawianych pasz jest rozpoczęcie ich skarmiania po kilkutygodniowym okresie składowania. Teoretycznie skarmianie ziaren żyta, pszenżyta i owsa rozpocząć należy nie wcześniej niż 8 tygodni po zbiorze, zaś jęczmienia i pszenicy – przynajmniej 4 tygodnie po żniwach. Wiemy jednak, że w praktyce w wielu gospodarstwach jest to niemożliwe. Ze względów organizacyjnych stosowanie zboża rozpoczyna się często tuż po jego zwózce z pola. Z pomocą przychodzą nam firmy paszowe oferujące premiksy, koncentraty czy preparaty enzymatyczne pozwalające na bezpieczne skarmianie świeżego ziarna zbóż. Jako że są to produkty typowo sezonowe, ich oferta nie jest zbyt bogata, niemniej na rynku można znaleźć zarówno preparaty enzymatyczne, jak i koncentraty zalecane do stosowania w przypadku wykorzystania wysokich dawek świeżego ziarna zbóż.

Spośród preparatów enzymatycznych warto zapewne wymienić preparat Digestin, znajdujący się w ofercie firmy Leven. W jego skład wchodzi kompleks enzymów zawierający m.in. beta-glukanazę i ksylanazę, enzymy odpowiedzialne za neutralizację części substancji antyżywieniowych. Ponadto preparat poprawia strawność składników pokarmowych, działa także osłaniająco na przewód pokarmowy zwierząt. Nie tylko przeciwdziała to szkodliwemu wpływowi świeżych ziaren zbóż na zdrowie świń, lecz także poprawia wykorzystanie paszy i tempo wzrostu zwierząt. Zalecane dawkowanie produktu to od 0,5 do 1 kg/t mieszanki paszowej.

Przykładem innego preparatu enzymatycznego, zwiększającego możliwości skarmiania ziaren świeżych zbóż, jest Enzymix Świeże Zboża oferowany przez firmę BAS-Pol. Skład i działanie produktu są zbliżone do preparatu opisanego wyżej. W jego skład wchodzi również mieszanina beta-glukanazy i ksylanazy redukujących szkodliwość związków antyżywieniowych. Producent zaleca stosowanie produktu w czasie żniw i tuż po ich zakończeniu w dawce 0,25-0,5 proc. (tj. od 2,5 do 5 kg na tonę mieszanki paszowej).

Ciekawym produktem jest także EnzymFeed znajdujący się w ofercie firmy Biofeed. W odróżnieniu od wyżej opisanych preparatów zawiera on nie tylko enzymy, lecz także glinokrzemiany wiążące mikotoksyny, a także ekstrakty ziołowe pozytywnie wpływające na sekrecję enzymów endogennych w przewodzie pokarmowym zwierząt.

Przykładem koncentratu przeznaczonego do stosowania szczególnie w okresie wprowadzania do diety świń ziarna zbóż z nowych zbiorów jest Supremus TU 10/15 Digest oferowany przez firmę Trouw Nutrition. To mieszanka paszowa przeznaczona do stosowania przez cały okres wzrostu tuczników. Oprócz cech typowego koncentratu, takich jak wysoka zawartość i strawność białka oraz precyzyjne zbilansowanie aminokwasów, produkt wzbogacony jest także kompleksem enzymatycznym. Pozwala on na bezproblemowe skarmianie świeżego ziarna zbóż, jednocześnie poprawia strawność i wykorzystanie paszy. Dodatkowo koncentrat ten charakteryzuje się podwyższonym poziomem betainy, który chroni zwierzęta przed konsekwencjami tak powszechnego w okresie letnim stresu cieplnego. W początkowej fazie wzrostu producent rekomenduje piętnastoprocentowy udział koncentratu w składzie paszy. W drugiej fazie tuczu udział ten zmniejszyć należy do dziesięciu procent.

Wprowadzaj łagodnie

Istnieją również inne sposoby na ograniczenie szkodliwości świeżych zbóż. Warto je stosować równolegle z preparatami enzymatycznymi. Przede wszystkim powinniśmy unikać raptownego przestawiania zwierząt na paszę opartą na świeżym ziarnie zbóż. W okresie żniw warto zachować pewien zapas paszy z poprzednich zbiorów i stopniowo zwiększać udział świeżego ziarna w składzie mieszanki. Dzięki temu zwierzęta łatwiej przyzwyczają się do ich spożywania i uda nam się uniknąć przykrych skutków ubocznych. Szkodliwość świeżego ziarna zbóż zależy również w dużej mierze od jego jakości. Szczególnie niekorzystne efekty daje podanie zwierzętom paszy przygotowanej z ziarna o wysokiej wilgotności i zanieczyszczonej dużą ilością nasion chwastów. W takich zbożach szkodliwe związki są szczególnie aktywne. Dlatego szczególną wagę warto przyłożyć do właściwej agrotechniki upraw i warunków pogodowych panujących podczas zbiorów. W razie potrzeby zebrany plon należy także wyczyścić, a jeśli to konieczne (i możliwe), dodatkowo dosuszyć.

 

×