Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zaraza pustoszy pasieki w województwie świętokrzyskim i w innych regionach

Autor:

Dodano:

Zgnilec amerykański pszczół stwierdzono już w kilku pasiekach w powiatach opatowskim i kieleckim w woj. świętokrzyskim. Wcześniej zaraza pojawiała się w Wielkopolsce, Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

Jak donosi Echo Dnia, w wielu miejscowościach województwa świętokrzyskiego pojawiły się tablice z informacją: „Zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony”. Ostatnie ognisko śmiertelnej i nieuleczalnej choroby pszczół wykryte zostało w Pępicach, w gminie Mniów, w powiecie kieleckim. Wcześniej zaraza pojawiła się w czterech pasiekach w powiecie opatowskim.

Choroba jest zwalczana z urzędu. Wokół ogniska wyznacza się 3-kilometrowy obszar zapowietrzony. W strefie obowiązuje zakaz przemieszczania uli i pszczół oraz wywożenia sprzętu pszczelarskiego. Właściciel zarażonej pasieki jest zobowiązany spalić ule razem z owadami, a teren zaorać. Za zlikwidowaną pasiekę otrzymuje odszkodowanie od państwa.

Choroba jest najgroźniejsza w lipcu i sierpniu. Bakteria atakuje larwy. Zgnilec jest nieuleczalny, a bardzo zaraźliwy. Zarazę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae, zw. lasecznikiem larwy, która jest odporna na znane nam środki chemiczne. Jedynym rozwiązaniem jest likwidacja hodowli.

W drugiej połowie lipca ogniska zarazy wykryto również w woj. lubelskim, w pasiece w Rudce Kozłowieckiej w gminie Niemce. Obszar zapowietrzony objął 9 miejscowości w tej gminie oraz 2 wsie w gminie Lubartów. Wojewoda lubelski zarządził przegląd pasiek przez urzędowych lekarzy weterynarii. W tym sam czasie ognisko zgnilca  zlokalizowano w pasiece w Ostrowie Wielkopolskim.

Na początku maja br. ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół stwierdzono w pasiece w Przedborowie w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce, a w końcu maja br. w pasiece w krakowskim Zwierzyńcu (woj. małopolskie).

×