Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Resztki pożniwne, słomę potnij i wymieszaj z glebą

Autor:

Dodano:

Nierozdrobniona, zagęszczona słoma zwłaszcza zbóż, roślin strączkowych dłużej ulega rozpadowi. Nieprawidłowo pocięta, ubita w glebie będzie tworzyć słomianą matę i już od początku uprawy ozimin, rośliny będą mieć problemy z rozwojem.

Grube, zbite frakcje słomy absorbują większe ilości wody z gleby, której może brakować dla wschodzących młodych roślin, a przez słomianą matę trudniej przebić się korzeniom. Dlatego nie powinno dopuszczać się do zagęszczenia słomy w glebie.

Resztki pożniwne, słomę trzeba równomiernie pociąć i dobrze wymieszać z glebą na równej głębokości. Należy pociąć je na równe odcinki do 8 cm długości, równomiernie wprowadzić do gleby na głębokość 6-10 cm i starannie z nią wymieszać.

Słoma, resztki pożniwne są cennym nawozem, ich wprowadzenie ma poprawić właściwości chemiczne, fizyczne oraz biologiczne gleby, zapewnić odpowiednią jej żyzność i zwiększyć zwartość próchnicy. Ich wprowadzenie do gleby powoduje intensywne namnażanie się mikroorganizmów, które do procesu rozpadu materii organicznej potrzebują dostateczną ilość azotu i fosforu w glebie. Dlatego dla przyspieszania mineralizacji zalecane jest stosowanie nawozu azotowego bezpośrednio na słomę, najlepiej po zbiorze plonu głównego.

Jeśli nie poda się azotu substancja organiczna mimo że zawiera składniki łatwo ulegające rozpadowi (słoma pszenicy ma ok. 34 proc. celulozy, 22 proc. hemicelulozy, ok. 21 proc. lignin) będzie dłużej zalegać w glebie (nawet 9 m-cy). Ważny jest bowiem stosunek C:N świeżej materii organicznej i jeśli jest szeroki, jak u słomy zbóż (C:N od 100:1 do 60:1) konieczne jest podanie azotu.

Mineralizacja najszybciej przebiega w temperaturze 20 st. C, kiedy jest zwiększone parowanie, PPW (polowa pojemność wodna) 50–70 proc., pH około 7, 0, a stosunek C:N świeżej materii organicznej jest mniejszy niż 30:1 (dlatego na słomę podaje się azot).

×