Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadkowy tydzień notowań oleistych na światowych rynkach

Autor:

Dodano:

Piątkowe notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen. Jednak w ujęciu całego tygodnia wszystkie oleiste potaniały.

W piątek po wcześniejszej dużej przecenie odreagowały nieco notowania amerykańskiej soi. Jednak od wtorku do czwartku na rynku panował negatywny sentyment spowodowany serią negatywnych informacji dla potencjalnego wzrostu cen- poprawa pogody w pasie upraw, umocnieniem się dolara wobec światowych walut, co zmniejszyło konkurencyjność amerykańskiego eksportu oraz planowane nałożeniu 10 proc. ceł na dobra importowane z Chin o wartości 300 mld USA.

Przez wspomniane trzy dni cena soi spadła o 4,4 proc. do najniższego poziomu od ponad dwóch miesięcy. Zły sentyment na rynku soi przeniósł się na pozostałe oleiste. Pomimo zapowiadanych najniższych od kilkunastu lat zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej, w ujęciu tygodniowym rzepak na Matif również potaniał, choć znacznie mniej.

Cena rzepaku na paryskiej giełdzie spadła w piątek o 0,5 proc. do 374,50 euro/t (1614 zł/t), natomiast przez ostatni tydzień notowania obniżyły się o 1,1 proc. Kanadyjski rzepak podrożał o 0,6 proc. i kosztował 444,80 CAD/t, a w ujęciu tygodniowym stracił 1,3 proc. Amerykańska soja podrożała w piątek 0,4 proc. i kosztowała 312,41 USD/t, natomiast w ujęciu tygodniowym potaniała 3,7 proc.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,47 (374,5 euro/t-1614 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,38 proc. (312,41 USD/t- 1213 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,63 proc. (444,80 CAD/t- 1306 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

×