Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadek cen zbóż na światowych rynkach

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się spadkiem cen. Najwięcej straciła amerykańska pszenica- o 2,1 proc.

Wczorajsze sesje notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach przyniosły spadki cen. Pszenica notowana na paryskiej giełdzie osiągnęła najniższą cenę od połowy maja br., a amerykańskie zboża zbliżyły się do wyznaczonych w ubiegłym tygodniu blisko trzymiesięcznych minimów cenowych.

Pszenica na Matif w kontrakcie z dostawą we wrześniu wczoraj potaniała o 1,2 proc. i kosztowała 170,75 euro/t (736 zł/t). Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym obniżyła się o 0,1 proc. i kosztowała 170,50 euro/t (736 zł/t). Pszenica na CBoT potaniała o 2,1 proc. i kosztowała 177,84 USD/t. Cena kukurydzy na giełdzie w Chicago spadła o 0,3 proc. do 159,05 USD/t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,16 proc. (170,75 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 2,12 proc. (177,84 USD/t- 684 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,15 proc. (170,50 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,31 proc. (159,05 USD/t- 684 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

 

×