Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prognozy zbioru zbóż a rzeczywistość

Autor: MT

Dodano: 09-08-2019 08:48

– Zaawansowanie żniw w Polsce jest ogromnie zróżnicowane od zakończonych do 50 proc. zebranych upraw. Jakie są plony? Czy potwierdzają się wstępne prognozy z debaty 4 lipca – pyta Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

O przebiegu żniw, na podstawie rozmowy z Rafałem Mładanowiczem, prezesem KFPZ, pisaliśmy TUTAJ. Wcześniej opublikowaliśmy prognozy tegorocznych plonów zebrane podczas Debaty Przedżniwnej – na początku lipca TUTAJ. Czy różnią się one znacznie? Nie.

– Jak prognozowaliśmy nastąpił spadek w uprawach żyta, pszenżyta, a co gorsze także w uprawie pszenicy. Co było powodem? Oczywiście susza, ale afrykański żar na naszych polach spowodował poparzenia roślin – podaje Federacja.

Jak oceniają, w konsekwencji tych zjawisk poza wiosenną suszą, która spowodowała obniżenie krzewienia, a także redukcję pięterek w kłosie, doszło także do zasuszenia części ziarniaków w plewach głównie w życie i pszenżycie.

– A co najgorsze masa tysiąca nasion drastycznie spadła, dla przykładu masa tysiąca nasion żyta to najczęściej 34-37 gram w tym roku około 20-24 gram, pszenżyto to masa 39-46 w tym roku 28-34. Pszenica także ucierpiała jednak patrząc na gatunek to w Polsce w tym roku możemy zaobserwować u niej największą tolerancję na spadek plonu, co także świadczy o jej genetyce i pochodzeniu, spadki plonu to najczęściej wartości nie przekraczające 15 proc. – wylicza Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie porównania wielkości plonu i masy dotyczą średnich wieloletnich nie są porównaniem bezpośrednim z rokiem poprzednim.

– Powyższe informacje z pól pokazują, że nie ma możliwości ani podstaw do dyskusji o plonach rzędu ponad 24 mln ton zbóż w Polsce. W dniu dzisiejszym uważamy, że powinniśmy ostrożnie obniżyć prognozę zbiorów na 23 mln ton zbóż – informują 6 sierpnia przedstawiciele Federacji.

×