Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF w stadzie ponad 2 tys. świń. Dwa nowe ogniska choroby

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 13-08-2019 10:10

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń. Jedno z nich potwierdzono w stadzie liczącym ponad 2 tysiące zwierząt.

Pierwsze z omawianych ognisk potwierdzono 9 sierpnia w gminie Budry w powiecie węgorzewskim na Mazurach. Stado w którym wybuchło ognisko choroby liczyło 2004 świnie. Z kolei 11 sierpnia ognisko pomoru potwierdzono w gminie Jabłonna Lacka w powiecie sokołowskim (wschodnia część województwa mazowieckiego). Stado w którym pojawiło się ognisko choroby liczyło tym razem 22 świnie.

Obydwa gospodarstwa zlokalizowane są w strefie niebieskiej (obszar zagrożenia), co wynika z wystąpienia na tym terenie wcześniejszych ognisk pomoru. Na obszarze gminy Budry w tym roku potwierdzono już trzy wcześniejsze ogniska ASF, z czego ostatnie potwierdzono 29 lipca. Z kolei w gminie Jabłonna Lacka potwierdzono w tym roku jedno wcześniejsze ognisko. Wystąpiło ono 22 lipca.

W tym roku na obszarze Polski potwierdzono już 39 ognisk choroby. Najwięcej z nich wystąpiło w województwie warmińsko - mazurskim, oraz w południowej części Lubelszczyzny. Na skutek likwidacji ognisk ubito od początku roku dokładnie 34604 świnie.

×