Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

DRV: Niemieckie zbiory zbóż są nadal uważane za średnie

Autor:

Dodano:

Zbiory zbóż i rzepaku w Niemczech są w dużej mierze ukończone.

Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen (DRV) zakłada w sierpniowej prognozie zbiory zbóż w wysokości 46,2 mln ton. Ta wartość jest jednocześnie średnią z ostatnich pięciu lat.

W porównaniu z poprzednim lipcem zbiory zbóż zostały nieznacznie ponownie skorygowane w dół. Zbiory rzepaku są najniższe od 22 lat.

DRV nie zmieniła prognozy zbiorów rzepaku z poprzedniego miesiąca i oczekuje obecnie 2,8 miliona ton. Jest to najniższy zbiór od 1997 r. Przy pięcioletnią średniej ponad 4,7 miliona ton jest to prawie 40 procent mniej. Główną przyczyną tego katastrofalnego wyniku jest znacznie niższa powierzchnia zbiorów niż w poprzednim roku. Spadek wynosi 30 procent.

Upalna i sucha pogoda ostatnich tygodni doprowadziła do dalszych strat w plonach i niejednorodnej jakości. Jedynym wyjątkiem jest jęczmień ozimy. W tym przypadku DRV nieznacznie podniosło swoją prognozę w porównaniu z poprzednim miesiącem do nieco poniżej 10,1 miliona ton.

Jednak pszenica ozima została dotknięta rekordowymi temperaturami w wielu regionach jeszcze w fazie dojrzewania. Prognoza zbiorów wynosi tylko 23,5 miliona ton. Szczególnie dotknięte zostały duże części wschodnich Niemiec. Gleby były już tam bardzo suche z powodu ekstremalnej suszy w ubiegłym roku. Jakość różni się w zależności od lokalizacji, ale zgodnie z obecnie dostępnymi wynikami ogólny wynik jest dobry do średniego.

×