Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Samosiewy rzepaku sprzyjają rozwojowi mątwika burakowego

Autor:

Dodano:

Producenci buraka cukrowego, którzy uprawiają także w zmianowaniu rzepak ozimy, doskonale wiedzą jak trudne w zwalczaniu są samosiewy rzepaku. To nie jedyny jednak powód, by zwrócić szczególną uwagę na tego rodzaju zachwaszczanie. Rzepak jest rośliną żywicielską dla mątwika burakowego.

Mątwik burakowy (Heterodera schachtii) – to nicień glebowy, który może spowodować duże straty plonu w uprawie buraka cukrowego. Umieszczenie w zmianowaniu roślin, które są jego żywicielem np. rzepaku, gorczycy (nie mątwikobójczej), kapusty, a także obecność w uprawie chwastów z rodziny kapustowatych wyraźnie podnosi ryzyko silnej presji tego patogena.

Dlatego po zbiorze rzepaku jak najszybciej należy zniszczyć samosiewy (mechanicznie lub chemicznie). Jak radzą doardcy z LIZ (Rolnicze Doradztwo w uprawie Buraka Cukrowego) zabieg powinien zostać wykonany zanim suma dziennych średnich temperatur gleby liczonych powyżej 8 st. C, (zmierzonych na głębokości 10 cm) od momentu wschodów samosiewów przekroczy 250 st.C. Jeżeli suma temperatur osiągnie poziom 300 st. C możliwa jest nowa generacja mątwika burakowego. Pozostawienie samosiewów jako międzyplon lub nie zniszczenie w czas zawsze skutkuje obniżką plonów buraka cukrowego uprawianych na tych polach w następnych latach.

×