Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czym rozsiać wapno? Przegląd rozsiewaczy

Autor:

Dodano:

Pierwszego sierpnia ruszył ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Bez wątpienia wpłynie to na rynek maszyn służących do wykonywania tego zabiegu, warto więc przyjrzeć się ofercie czołowych producentów rozsiewaczy. Sprawdzamy też, jak wygląda rynek usług w tym zakresie.

Wapno nawozowe występuje w przeróżnych formach: od skałkowego wapna dolomitowego, przez granulaty, po formy pyliste, dlatego też wysokie oczekiwania stawiane są rozsiewaczom, które z założenia mają być maszynami uniwersalnymi i w wielu przypadkach będą służyć także do wysiewu nawozów mineralnych. Na glebach cięższych popularne jest wapno tlenkowe (CaO) w formie pylistej. Nic dziwnego; cechuje się ono wysoką reaktywnością i działa błyskawicznie, a dowożone w cysternach ma relatywnie niewygórowaną cenę. Jednak aby rozsiać je skutecznie - równomiernie i przede wszystkim bez strat - trzeba posiłkować się sprzętem specjalistycznym w postaci belki do nawozów pylistych, a taką znajdziemy w ofertach większości producentów.

SULKY

Jedną z najszerszych ofert na rynku, jeśli chodzi o rozsiewacze, dysponuje firma Sulky. Znajdziemy w niej modele o pojemnościach od 7,2 (XT 100) do 13 tys. l (XT 160, 210 i 240). Rozsiewacze, w zależności od modelu, jeśli chodzi o napęd zespołu wysiewającego, występują w dwóch wariantach: mechanicznym i hydraulicznym (wersje H). Producent udostępnia dwa rodzaje tarcz wysiewających: z dwiema łopatkami do wysiewu nawozów granulowanych i bardziej nas interesujące w kontekście wysiewu wapna - tarcze wyposażone w 5 łopatek, przeznaczone do rozrzucania nawozów luzem i pelletu.

Ciekawą opcją jest belka do wysiewu nawozów pylistych, bodaj najbardziej zaawansowana wśród dostępnych na rynku; wyposażono ją w dwa rzędy otworów, które opcjonalnie mogą być automatycznie przestawiane w zależności od prędkości jazdy, co pozytywnie wpływa na równomierność dawkowania nawozu. Co ciekawe, belka obsługuje 5 sekcji i 3 szerokości rozsiewania materiału: 6, 9 i 12 m, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko „dublowania” przejazdów na krańcach pola. Jest ona rzecz jasna wyposażona w fartuch z tworzywa sztucznego, mający za zadanie przeciwdziałać skutkom wiatru. Ponadto można ją doposażyć w sprężyny przytrzymujące ów fartuch podczas bardzo silnych podmuchów wiatru.

W rozsiewaczach Sulky zastosowano przenośnik taśmowy o szerokości 800 mm z rolkami cylindryczno-stożkowymi, mającymi za zadanie jego nieustanne centrowanie. Napęd przenośnika realizowany jest przez koło zębate (osadzone na piaście felgi) i łańcuch; w ten sposób wyeliminowano ryzyko poślizgu. Włączanie i wyłączanie napędu realizowane jest hydraulicznie i sterowane z kabiny ciągnika. Ponadto przenośnik taśmowy w rozsiewaczach Sulky ustawiono pod kątem 3 st. (nieco ku górze w tylnej części rozsiewacza) w celu przeniesienia ciężaru bardziej ku ciągnikowi i uniknięcia ubijania wysiewanego materiału przy tylnej zasuwie.

Rozsiewacze Sulky sterowane są przy pomocy konsoli Vision z funkcjami: automatycznego lub ręcznego ustalania dawki, obsługi wysiewu na uwrociach, rozsiewu granicznego i wyłączania wysiewu. Do obsługi belki do nawozów pylistych przeznaczona jest wielofunkcyjna dźwignia, za pomocą której włącza lub wyłącza się jej poszczególne sekcje, steruje rozkładem poprzecznym oraz składa i rozkłada belkę. W zależności od wariantu, do rozsiewaczy Sulky proponowany jest szereg wyposażenia opcjonalnego, w tym m.in. rura do pneumatycznego napełniania zbiornika, skrętną oś, zaczep kulowy, hydraulicznie zamykaną plandekę, daszek zapobiegający ubijaniu n awozu czy układ ważenia.

AMAZONE

Ciągnione rozsiewacze Amazone reprezentują trzy modele: ZG-B Special, ZG-B Super i ZG-B Drive. Występują one w dwóch wariantach pojemności: 5,5 i 8,2 tys. l i bez względu na pojemność skrzynie ładunkowe wykonano ze stali nierdzewnej. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami polegają przede wszystkim na sposobie napędu elementów roboczych i sterowaniu: w wersji Special napęd zarówno taśmy, jak i tarcz rozsiewających realizowany jest za pośrednictwem WOM ciągnika. W wersji Super tarcze napędzane są przez WOM, jednak taśmę napędza już koło koronowe przylegające do opony maszyny, zaś w wersji Drive - napęd taśmy realizowany jest hydraulicznie. Ponadto model ZG-B Drive jako jedyny można wyposażyć w system ważenia nawozu.

Tylna zasuwa rozsiewaczy w zależności od wariantu sterowana jest ręcznie lub hydraulicznie z kabiny ciągnika z wykorzystaniem opcjonalnego, prostego sterownika HyClick. Dużo większe możliwości oferuje komputer Amatron 3, pozwalający na sterowanie zasuwami hydraulicznymi, plandeką, zależną od prędkości jazdy regulację dawki rozsiewu lub opcjonalnie montowanym limiterem. Ponadto może on zostać wyposażony w funkcję jazdy równoległej GPS-Track, a także terminal Isobus i wielofunkcyjną dźwignię sterującą. Producent oferuje także kilka wariantów zaczepów, składane hydraulicznie plandeki i zestaw do próby kręconej.

UNIA

Polski producent ma do zaoferowania kilka modeli rozsiewaczy z dobrze znanej serii RCW o pojemnościach od 5,5 tys. l (RCW Plus M) do 12 tys. l (jednoosiowy RCW 120 Plus i tandemowy RCW 120 TD). Nas jednak najbardziej zainteresował - ze względu na wyposażenie w belkę do nawozów pylistych - model RCW 120TD helix, który pojawił się w ofercie firmy zaledwie przed kilkoma tygodniami. Sam rozsiewacz to konstrukcja ze skrzynią załadunkową o pojemności 13 tys. l. Napęd przenośnika pasowego realizowany jest hydraulicznie, zaś tarcze napędzane są mechanicznie (z WOM ciągnika). Ponadto skrzynię wyposażono w dwa przyłącza do załadunku materiałów pylistych bezpośrednio z cysterny; jedno służy do załadunku przedniej części skrzyni, drugie zaś - tylnej.

Co prawda w rozsiewaczu nie znajdziemy opcji wysiewu nawozu sekcjami, jednak niezależne sterowanie jego zasuwami powoduje, że mogą być one wysiewane na połowie szerokości roboczej, a więc na szerokość 6 m. Ustalanie rozkładu poprzecznego nawozów odbywa się mechanicznie z wykorzystaniem zasuwy w belce. Pozostałe funkcje obsługiwane są z wykorzystaniem sterownika Superior i należą do nich m.in. regulacja dawki wysiewu, obsługa hydraulicznego składania oraz unoszenia belki wysiewającej (ramiona składane są niezależnie), plandeki i limitera. Ponadto sterownik umożliwia kontrolę obecności nawozu, prędkości obrotowej ślimaka belki lub tarcz rozsiewających, pomiar obsianej powierzchni czy tworzenie raportów z przeprowadzonych prac i przenoszenie ich do komputera.

Konstrukcja rozsiewacza oparta jest na podwoziu tandemowym. Zastosowano w niej również amortyzowany sprężynowo dyszel, który ma za zadanie redukcję obciążeń przenoszonych na zaczep ciągnika. W wyposażeniu opcjonalnym rozsiewacza znajdują się m.in. urządzenie do wysiewu granicznego, hydrauliczna instalacja hamulcowa i zaczep kulowy.

AGREX

Propozycją włoskiego producenta w zakresie wysiewu wapna są cztery modele rozsiewaczy: Maxi, Maxi T, Magnum i Kalko.

Konstrukcja pierwszych trzech modeli opiera się na pojedynczej osi. Modele Maxi wyposażono m.in. w dno zbiornika wykonane ze stali nierdzewnej i przenośnik taśmowy o szerokości 600 mm. Napęd taśmy i tarcz może być realizowany na dwa sposoby: mechanicznie z hydraulicznie sterowanym kołem koronowym opierającym się na kole rozsiewacza (wersja Mec) i hydraulicznie (w wersji Irdo). Ponadto wersja Irdo wyposażana jest standardowo w komputer sterujący z czujnikiem prędkości, współpracujący z napędem taśmy i tarcz. Rozsiewacze Maxi występują w dwóch wariantach pojemności: 3,5 i 5 tys. l. Propozycją dla większych gospodarstw są modele Magnum o pojemności 8,5 tys. l, standardowo już wyposażone w hydrauliczny napęd tarcz i talerzy rozsiewających.

W kontekście wysiewu nawozów pylistych najciekawszą propozycją są modele Kalko. Ich konstrukcję oparto na tandemowym podwoziu; to nic dziwnego, ponieważ skrzynie załadunkowe tych rozsiewaczy mieszczą, w zależności od wersji, 9,5 lub 13,8 tys. l. Modele Kalko mogą dysponować belkami do wysiewu nawozów pylistych o szerokości 12 m z osłonami PVC chroniącymi przed stratami nawozu spowodowanymi wiatrem. Zarówno ślimak belki wysiewającej, jak i taśma napędzane są hydraulicznie, a w standardowym wyposażeniu rozsiewacza znajdują się m.in. skrętna tylna oś, hamulce pneumatyczne i tarcze ze stali nierdzewnej, mogące wysiewać wapno na szerokość do 16 m. Opcjonalnie rozsiewacze mogą zostać wyposażone w komputer sterujący, a także magistralę Isobus.

BREDAL

W ofercie duńskiego producenta można znaleźć 6 rozsiewaczy do wysiewu wapna. Maszyny z serii K dysponują pojemnością od 2,5 tys. l (K40) do 11,3 tys. l (K125). W zależności od wersji, rozsiewacze oparto na podwoziu jednoosiowym lub tandemowym, a napęd na elementy robocze realizowany jest mechanicznie z wykorzystaniem koła koronowego, które dociskane jest do opony maszyny za pomocą sprężyny z naciskiem 400 kg. Napęd przekazywany jest na dwubiegową przekładnię za pomocą wału kardana (rozwiązanie to pozwala na wysiew nawozów również w mniejszych dawkach). Opcjonalnie rozsiewacze mogą być wyposażane w napęd hydrauliczny; wówczas sterowanie nimi realizowane jest za pośrednictwem komputera TeeJet LH500.

Rozsiewacze Bredal zasługują na uwagę m.in. ze względu na ciekawe opcje wyposażenia. Oprócz standardowych tarcz wysiewających można wyposażyć je m.in. w 12-metrową belkę do wysiewu nawozów pylistych lub rozkładarkę (jej konstrukcja opiera się na podajniku taśmowym), którą można precyzyjnie rozkładać np. piach czy torf. Ponadto maszyny można wyposażyć w hydraulicznie zamykaną plandekę czy system ważenia. Rozsiewacze Bredal poza wspomnianym sterownikiem LH500 mogą pracować również wstandardzie Isobus.

POMOT CHOJNA

Szeroki wybór rozsiewaczy ma w swojej ofercie firma Pomot Chojna. W najprostszych, mechanicznych wersjach dysponują one pojemnościami od 1,7 do 7,9 tys. l (UPR 2-UPR 10). Nieco inaczej niż w opisywanych wyżej konstrukcjach zamiast przenośnika taśmowego wykorzystano tutaj przenośnik łańcuchowy. Ciekawą opcją jest możliwość pokrycia zbiornika warstwą poliuretanu, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne. Ponadto rozsiewacze dysponują 3-biegową przekładnią, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dość szerokiego zakresu dawkowania. Szerokość robocza dla wapna w mechanicznych rozsiewaczach UPR zawiera się w przedziale od 2,5 do 18 m.

Nieco bardziej zaawansowanymi funkcjami dysponują rozsiewacze UPR, w których zamiast przekładni mechanicznej za napęd łańcucha odpowiada przekładnia hydrauliczna (UPR 4, UPR 7, UPR 10 i UPR 12,5). W tym przypadku prędkością pracy taśmy steruje elektrohydrauliczny zawór proporcjonalny współpracujący z komputerem TeeJet LH500 oferującym szereg funkcji, w tym uruchamianie i zatrzymywanie przenośnika łańcuchowego, regulację dawki nawozu, zapisywanie ustawień rozsiewacza, kontrolę ilości nawozu w skrzyni i wiele innych. Ponadto komputer można rozbudować o system GPS, dzięki czemu rozsiewacze będą pracować z uwzględnieniem map zasobności gleb. Rozsiewacze da się także wyposażyć w terminal Isobus. W przypadku tych maszyn do sterowania wykorzystywane są dwa rodzaje terminali: Spread Smart 1020p firmy Transpread i Black Box Advanced firmy Patchwork z 7-calowym wyświetlaczem.

Ciekawą opcją proponowaną przez firmę Pomot jest technologia Twin Chain (podwójnego łańcucha), dzięki której dawka w rozsiewaczach UPR 12,5 może być regulowana niezależnie dla każdego talerza.

AGRO-MASZ

Również w ofercie Agro-Maszu można znaleźć rozsiewacz do wapna. Jest to jednoosiowy model Rewo 8000 o pojemności 8,2 tys. l. Skrzynia rozsiewacza dostępna jest w dwóch wariantach: ze standardowej stali malowanej proszkowo lub ze stali nierdzewnej. Zarówno napęd taśmy, jak i tarcz rozsiewających realizowany jest mechanicznie. Podobnie jak w rozsiewaczach Sulky taśma wprawiana jest w ruch poprzez załączaną hydraulicznie przekładnię z kołem zębatym poruszanym przez łańcuch napędzany przez tryb osadzony na piaście koła. Tarcze napędzane są z WOM ciągnika.

W standardzie rozsiewacz wyposażono w znajdujący się wewnątrz komory daszek zapobiegający ubijaniu nawozu, zaś opcjonalnie dostępne są plandeka chroniąca przed jego zmoknięciem i tarcze z dwoma łopatkami do wysiewu nawozów granulowanych.

×