Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Siew rzepaku w trzech technologiach z Agro-Maszem

Autor:

Dodano:

Oferta polskiego producenta maszyn rolniczych spod znaku „Jaskółki” rozrosła się tak bardzo, że dwa dni temu firma zaprezentowała pokaz siewu sześciu odmian rzepaku aż w trzech systemach uprawy.

Projekt założenia poletek doświadczalnych celem porównania plonowania kilku odmian (5 hybryd i 1 odmiana liniowa) rzepaku w różnych technologiach, Agro-Masz prowadzi razem z firmą Agrii Polska. Przedplonem było pszenżyto, a przed uprawą i siewem rozsiany został nawóz ABS Canola w dawce 350 kg, oczywiście z pominięciem części pola, na której pracował agregat Salvis Z, gdyż ten wysiewał go razem z ziarnem.

Pierwszy system uprawy przy pomocy maszyn Agro-Masz to uprawa pasowa. Użyta została brona mulczowa BM 7,5 m oraz siewnik do uprawy pasowej Salvis Z3800 pracujący na głębokość 27 cm.

Kolejna technologia to uprawa uproszczona przeprowadzona przy pomocy brony mulczowej BM 7,5 m, nowego w ofercie firmy agregatu podorywkowego Runner 5 m pracującego na głębokość 28-30 cm oraz agregatu uprawowo-siewnego 3 m składającego się z brony talerzowej ATO i siewnika zaczepianego SR z redlicami talerzowymi.

Zastosowana brona mulczowa to niskie zapotrzebowanie mocy, ale przede wszystkim rozciąga ona słomę, wyciąga chwasty, co jest bardzo ważne w systemach strip-till i bezorkowych.

Ostatnia to uprawa tradycyjna z pługiem obrotowym 4-skibowym. Do uprawy ścierniska użyty został nowy w ofercie agregat uprawowo-podrywkowy Vibro_I 4 m. Do uprawy przedsiewnej zastosowano wał doprawiający oraz agregat uprawowo-siewny 3 m, w którego skład wchodził agregat zębowy AU30 i siewnik nadbudowany SN-300 również z redlicami talerzowymi.

Poletka cały czas będą nadzorowane przez specjalistów z firmy Agrii Polska i Agro-Masz. W przyszłym roku na wiosną zostanie zorganizowane spotkanie z rolnikami i dilerami, na którym będzie można porównać wzrost roślin rzepaku na poszczególnych poletkach. Czas poznania ostatecznych wyników to będą jednak żniwa 2020.

Oferta Agro-Maszu rozwija się bardzo dynamicznie. Jak udało nam się dowiedzieć, pokazane nowe maszyny i technologie to jeszcze nie ostatnie słowo producenta ze Strzelec Małych. Agro-Masz szykuje bowiem kolejne nowości maszynowe już na wystawy Agro Show oraz Agritechnica. Co to będzie? Tego na razie nie chciano nam zdradzić.

 

×