Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Siewnik Kverneland e-drill maxi plus: nawóz i nasiona w jednym przejeździe

Autor:

Dodano:

Jedną z ostatnich nowości firmy Kverneland zaprezentowaną na przedpremierowych pokazach w Norwegii pod koniec sierpnia br. jest rozszerzenie oferty nadbudowanych pneumatycznych siewników zbożowych o model e-drill maxi plus, którym można jednocześnie wysiewać nasiona i nawóz.

Projektując siewnik e-drill maxi plus firma Kverneland skupiła się na potrzebach, jakie stawiają rynki europejskie, na których dość dużo upraw jest wysiewanych wiosną i często wymagane jest zastosowanie mieszanki różnych nasion w jednym etapie siewu. Taki system pozwala na to, że druga uprawa rozwija się po zbiorze uprawy głównej.

Ponadto, aby zrównoważyć krótszą fazę wegetacji w przypadku wiosennych siewów, zamiast drugiego rodzaju nasion możliwa jest aplikacja nawozów, co wspomaga początkowe kiełkowanie i rozwój roślin w najbardziej efektywny sposób. Wg informacji producenta na podstawie doświadczeń w zasiewach wiosennych, plony wykazały wzrost do nawet 25 proc. w porównaniu z uprawami, w których nawóz został zastosowany innymi metodami.

Dużym atutem nowego siewnika jest m.in. zbiornik o maksymalnej pojemności 2,1 tys. l, który jest dzielony i może być regulowany w stosunku 60:40, 70:30 lub 100:0. Ponadto na pokładzie znalazły się dwa elektroniczne czujniki rezerwy nasion, regulowane z zewnątrz, które monitorować mogą zarówno małe ilości rzepaku, jak i większe ilości np. grubych nasion strączkowych.

Nowy siewnik, podobnie jak wszystkie modele e-drill, wyposażony został w dwa niezależnie pracujące aparaty wysiewające Eldos po obu stronach maszyny. Obydwa są kompatybilne z Isobus i napędzane elektrycznie, co pozwala na niezależną regulację dawki nawozu i nasion.

Za pomocą sterownika operator może przeprowadzić proces kalibracji aparatu wysiewającego. Nie ma potrzeby zmiany kół zębatych. Operator po prostu wprowadza żądane wartości do terminala i naciska jeden przycisk na aparacie dozującym, aby rozpocząć kalibrację. Próba kręcona odbywa się automatycznie.

Do każdego aparatu dozującego producent dostarcza 5 rolek dozujących dla drobnych i dużych nasion lub nawozu. Sama natomiast wymiana kół dozujących może być wykonana szybko i łatwo bez żadnych narzędzi. 

×