Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolekcja odmian kukurydzy HR Smolice

Autor:

Dodano:

Na 216 odmian kukurydzy zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Odmian ¼ stanowią pochodzące z Hodowli Roślin Smolice. Wybrane odmiany kukurydzy z HR Smolice zaprezentowano w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Dłoń, w powiecie rawickim, woj. wielkopolskim.

Do badań rejestrowych zgłoszonych jest 31 rodów z Hodowli Roślin Smolice,  z czego w drugim roku krajowych badań jest 6. Potencjał najnowszych odmian kukurydzy z Hodowli Roślin Smolice dostrzegają również zagraniczni producenci. W tym roku 10-15 proc. plantacji nasiennych ulokowanych jest poza granicami Polski z przeznaczeniem na tamtejsze rynki.

Na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Dłoń z bliska ocenić można kolekcję wybranych odmian kukurydzy HR Smolice, wśród nich m.in. zarejestrowane nowości:

W Dłoni nie zabrakło już docenionych smolickich odmian kukurydzy, jak np. wczesnych: Rywal, Kosynier, Fortop; średniowczesnych: Konkurent, Kanonier, SM Zawisza, SM Hubal, SM Finezja, SM Kurant; średniopóźnych: Rosomak, Koneser, Podlasiak, SM Popis.

Władysław Poślednik, prezes zarządu Hodowli Roślin Smolice deklarował, że pomimo tegorocznych trudnych warunków agrometeorologicznych ziarna nie zabraknie. Tam, gdzie była taka możliwość plantacje nasienne (300 ha) nawadniano.

×