Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Trwa pielgrzymka rolników - Jasnogórskie Dożynki

Autor:

Dodano:

W Częstochowie rozpoczęły się w sobotę Jasnogórskie Dożynki - organizowana od 37 lat ogólnopolska pielgrzymka rolników. - Trzeba troszczyć się o to wszystko, co zostało nam powierzone - o ziemię, powietrze, wodę - mówił do rolników bp Grzegorz Olszowski.

Katowicki biskup pomocniczy przewodniczył w bazylice jasnogórskiej wieczornej mszy św., będącej liturgiczną inauguracją dwudniowego spotkania rolników. W homilii zauważył, że wiele przypowieści w Ewangelii dotyczy - jak mówił - "roślin, upraw, pracy na roli czy pastwisku".

- Trud zasiewu, wypas owiec, to z pewnością coś innego niż praca w kopalniach, na budowie - tam można wszystko zaplanować, w jakiś sposób przewidzieć rezultaty. W rolnictwie żyje się nadzieją. Rolnik to człowiek nadziei; rolnik musi mieć nadzieję, bo plon nie zależy wyłącznie od jego pracy - nieraz jest nieprzewidywalny, niepewny. Plon zależy od Boga - powiedział bp Olszowski, wskazując, iż często efekty rolniczej pracy - mimo dużego nakładu sił - zależą np. od warunków atmosferycznych.

- Oczywiście po ludzku robimy co możemy - odpowiednie uprawy, nawozy, terminy zasiewu. Ale jakże potrzeba tutaj zaufania Panu Bogu, jakże potrzeba modlitwy. Właśnie rolnik czuje i doświadcza tego, jak bardzo on i jego praca jest zależna od Boga. I tu potrzeba pokory - dodał biskup, wskazując, iż praca nad roli uświadamia, że ludzie nie są samowystarczalni, a wszystko co mamy, pochodzi od Boga. Wezwał do troski o środowisko, a także do rozwijania talentów, jakie drzemią w każdym człowieku.

Główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników odbędą się w niedzielę. Uroczystą sumę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawi przed południem biskup włocławski Wiesław Mering, który również wygłosi homilię. Do rolników przemówią m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy bp Edward Białogłowski.

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z całej Polski. Co roku w uroczystościach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Polscy rolnicy przybywają na Jasną Górę z wieńcami żniwnymi od 37 lat. Tegoroczną pielgrzymkę, odbywającą się pod hasłem "Do Matki pełnej darów Ducha Świętego", rozpoczęli w sobotę koncertem zespołu "Mazowsze" i wieczorną mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Olszowskiego. Wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego z udziałem rolników będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Później zaplanowano całonocne czuwanie modlitewne.

W uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze wielokrotnie uczestniczyli polscy prezydenci: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. W tym roku 1 września prezydent bierze udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jego list do rolników odczyta w niedzielę szefowa prezydenckiej kancelarii Halina Szymańska.

Jak zapowiadają gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, w tym roku niedzielne obchody jasnogórskiego Święta Dziękczynienia za Plony wpiszą się w refleksje związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Przedstawiciele episkopatu wskazują, iż w kulturze religijnej wsi wymiar maryjny jest bardzo wyraźny. Np. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tradycyjnie zwaną Matki Bożej Zielnej, w kościołach święci się płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce. Z kolei uroczystość Narodzenia NMP (8 września), zwana dniem Matki Boskiej Siewnej, rozpoczyna siewy zbóż ozimych i jesienne orki. Rolnicy czczą też Matkę Bożą Kwietną, Jagodną i Śnieżną, która strzeże przed upałami w lecie. Przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe, a w kościołach odmawia się godzinki ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej.

W Częstochowie trwają imprezy towarzyszące dożynkom. W 28. Krajowej Wystawie Rolniczej bierze udział ponad 400 wystawców z całej Polski, a w ramach 20. Dni Europejskiej Kultury Ludowej odbywają się koncerty zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, prezentacje instytutów naukowych i degustacje potraw regionalnych. 

×