Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Mniejszy eksport oleju rzepakowego

Autor:

Dodano:

Eksport niemieckiego oleju rzepakowego gwałtownie spadł po raz drugi z rzędu w sezonie 2018/2019, osiągając najniższy poziom od siedmiu lat. Według Unii na rzecz promocji roślin oleistych i białkowych (UFOP) w okresie sprawozdawczym wywieziono 860,7 tys. ton oleju rzepakowego.

Dla sezonu 2017/2018 niemiecka informacja rolnicza (AMI) uzasadniła 15 procentowy spadek niższą dostępnością surowców w kraju. Według UFOP, popyt na olej rzepakowy w sezonie 2018/2019 znacznie spadł w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Chociaż największe ilości oleju zostały sprzedane do Holandii, która jako centrum handlu międzynarodowego zmniejszyła zamówienia o około 491,7 tys. ton oleju rzepakowego, było to o 14 proc. mniej niż w poprzednim sezonie.

Polska, która w ciągu ostatnich pięciu lat była drugim najważniejszym nabywcą niemieckiego oleju rzepakowego, spadła na czwarte miejsce ze względu na 60-procentowy spadek zakupów. Według AMI, mogło to być spowodowane wzrostem produkcji polskiego oleju rzepakowego.

Polskę zastąpiła Belgia, która w sezonie 2018/2019, sprowadziła z Niemiec 85,4 tys. ton oleju rzepakowego, co stanowi wzrost o 22% proc. Tymczasem niemieckie dostawy oleju rzepakowego do krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - Islandii, Norwegii i Szwajcarii - spadły o prawie połowę do 15,20 tys. ton w porównaniu do poprzedniego sezonu. Według UFOP przyczyną tego był spadek norweskiego importu o dwie trzecie do 6 tys. ton. Z kolei Wielka Brytania podwoiła import niemieckiego oleju rzepakowego do 11,2 tys. ton.

×