Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

IUNG: nadal jest susza, ale mniejsza

Autor:

Dodano:

Susza rolnicza zmniejszyła się, ale nadal obejmuje 6 województw kraju oraz 9 monitorowanych grup i gatunków upraw - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w swoim ostatnim raporcie. Największy deficyt wody jest w woj. lubuskim, susza najbardziej dotyka uprawy kukurydzy.

"W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w opublikowanym we wtorek raporcie IUNG.

Największy deficyt wody w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duży deficyt wody jest także na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim.

Suszę rolnicza notowana jest na terenie sześciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego.

Niedobór wody dotyka dziewięciu monitorowanych upraw, najbardziej kukurydzy na kiszonkę i na ziarno a także krzewów owocowych, ziemniaka i roślin strączkowych.

W trzech ostatnich okresach sześciodekadowych (11 VI - 10 VIII, 21 VI - 20 VIII oraz 1 VII - 31 VIII), odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego tj. zmniejszanie się obszaru suszy. Wcześniej IUNG stwierdził występowanie dużego deficytu wody, "w wyniku którego notowano rozległą suszę rolniczą występującą we wszystkich monitorowanych uprawach oraz we wszystkich województwach kraju".

"Obecnie deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, a tym samym spowodował, że obszar z suszą rolniczą zmniejszył się, zwłaszcza w uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych. W tym okresie raportowania w stosunku do poprzedniego okresu nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach. Zmniejszenie to wynosiło od 29 gmin w przypadku buraka cukrowego po 404 gminy w uprawach kukurydzy na kiszonkę" - napisano w raporcie IUNG.

×