Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny żywca wieprzowego najwyższe od ponad sześciu lat

Autor:

Dodano:

Jak wynika z informacji pozyskanych z kilkunastu zakładów mięsnych, obecne ceny skupu żywca wieprzowego są najwyższe od sierpnia 2013 roku.

W porównaniu z połową sierpnia ceny skupu trzody chlewnej - zwłaszcza świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej - wyraźnie wzrosły. Jak wynika z sondy przeprowadzanej przez naszą reakcję, ceny wzrosły średnio o 7 groszy w przypadku świń sprzedawanych w wbc, oraz o dwa grosze w przypadku świń sprzedawanych w wadze żywej.

Za półtusze w klasie E krajowi przetwórcy płacą obecnie 7,17 zł netto za kilogram, ceny wahają się zaś w granicach 6,80 - 7,50 zł netto za kilogram. Ceny żywca wynoszą obecnie średnio 5,52 zł netto za kilogram i wahają się w granicach 5,20 - 5,90 zł netto za kilogram. Co istotne, obecnie obserwowane ceny są najwyższe od ponad 6 lat. Po raz ostatni tak wysoki poziom cen obserwowaliśmy w sierpniu 2013 roku.

Co przyniosą najbliższe tygodnie? Prawdopodobnie w drugiej połowie września nastąpią niewielkie korekty cen, wynikające z czynników sezonowych. Jednak patrząc na obecną sytuację na rynkach światowych, obniżki te nie powinny zbytnio zaszkodzić producentom. Prawdopodobnie ceny skupu tuczników jeszcze przez długie miesiące będą utrzymywały się na wysokim poziomie.

×