Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowe obracalne pługi zawieszane od Kvernelanda

Autor:

Dodano:

Pod koniec sierpnia Kverneland pokazał nową generację zawieszanych pługów obracalnych, które wiele rozwiązań czerpią z pokazanego 2 lata temu topowego modelu Kverneland 2500 i-Plough.

Pługi, które zaprezentowano w Norwegii, wchodzić będą w skład 3 serii: 2300, 3300 i 3400 liczących od 3 do 7 korpusów. Obydwa niższe modele oferują wybór odległości między korpusami 85 lub 100 cm i mogą być agregowane z wałem konwencjonalnym (poprzez ramię do wału) lub przez Packomat. Kverneland 2300 liczący od 3 do 5 korpusów, zalecany jest do ciągników o mocy do 240 KM, a model 3300, mający od 3 do 6 korpusów, jest przeznaczony do ciągników o mocy do 330 KM.

Największe natomiast modele Kverneland 3400 oferują orkę w bruździe lub po caliźnie (zmiana pozycji odbywa się z kabiny ciągnika). Maszyny te występują w wersji od 5 do 7 korpusów jak zapewnia producent dobrze nadawać się będą do dużych ciągników z szerokim ogumieniem o mocy nawet do 350 KM. Dostępne jest w tych modelach także ramię do wału Kverneland, aby wykonać ponowne zagęszczenie gleby za pomocą wału konwencjonalnego.

Dodatkowo, aby zoptymalizować orkę w każdych warunkach, opracowano nową konstrukcję słupic o opływowym profilu oraz prześwitem pod ramą 80 cm, co poprawiać ma przepływ gleby przy dużej ilości resztek pożniwnych. Słupice są wstępnie ukształtowane, aby ograniczyć ilość spawów, które mogłoby osłabić elementy pługa. Jak wszystkie słupice Kverneland z zabezpieczeniem non-stop (resorowym), pozostają one puste w celu zoptymalizowania masy pługa, siły uciągu, a tym samym zużycia paliwa.

Dla ułatwienia obsługi w pługach zastosowano także centralną regulację przedpłużków. Głębokość robocza prawego i lewego przedpłużka są regulowane jednocześnie. Dostępne są przedpłużki uniwersalne lub kukurydziane. Poza tym pługi Kverneland mogą być wyposażone w listwy ścinające, kroje talerzowe gładkie lub karbowane o średnicach 45 cm lub 50 cm.

Wszystkie pługi posiadają również system Variomat, który umożliwia łatwą regulację preferowanych szerokości roboczych. Można to zrobić w prosty sposób mechanicznie lub hydraulicznie. W zależności od modelu szerokość orki można regulować w zakresie od 30 do 55 cm. Jak informuje producent, system automatycznego liniowania korpusów gwarantuje prawidłową linię uciągu w każdym momencie, a przy zmianie szerokości roboczej, zarówno szerokość przedniej bruzdy, jak i linia uciągu dostosowują się automatycznie.

Istotną modyfikacją jest także wprowadzenie do nowej serii maszyn opcjonalnego wyposażenia, jakim jest ruchoma wieżyczka znana z modelu 2500 i-Plough. Dzięki temu pług zachowuje się jak ciągana przyczepa. Punkt obrotu zestawu pług ciągnik znajduje się w środku co sprawia, że przy torze jazdy po okręgu pług nie wychyla się.

Wszystkie nowe modele będą mogły być zamawiane od 4-go kwartału 2019 roku z dostawą na 2-gi kwartał 2020 roku.

×