Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Traktory i maszyny rolnicze z demobilu

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 09-09-2019 11:00

Na przetargach Agencji Mienia Wojskowego można znaleźć również sporo maszyn i urządzeń przydatnych w gospodarstwie, a w przystępnych cenach.

Po raz kolejny zaglądamy do oferty wyprzedażowej naszej armii. W przetargach organizowanych co rusz przez oddziały Agencji Mienia Wojskowego w całym kraju, wystawiane jest także cywilne wyposażenie i park maszynowy jednostek wojskowych. Na listach zbywanych we wrześniu ruchomości wypatrzeć można także ciągniki, maszyny i sprzęt rolniczy, oraz pojazdy i urządzenia, które wielu rolników może wykorzystać lub zaadaptować do pracy w gospodarstwie.

Uwagę zwróciliśmy w pierwszym rzędzie na ciągniki. Tych na wrześniowych przetargach AMW nie ma wiele. Są to jednak wyłącznie Ursusy wyprodukowane w epoce PRL, a te wciąż cieszą się zainteresowaniem dużego grona rolników. W wykazach wypatrzyliśmy 4 takie ciągniki, a ich ceny wahają się w przedziale od 10 do 12 tys. zł. Modele C-360 i 1012 wyprodukowane w 1983 i 1985r. wystawione zostały w cenie 10 tys. zł przez oddziały Agencji w Olsztynie, Szczecinie, Bydgoszczy i Białymstoku. Na 12 tys. zł wyceniono Ursusa oferowanego z ładowaczem czołowym przez AMW we Wrocławiu. Na podstawie załączonych zdjęć trudno wyrokować o stanie technicznym pojazdów, ale ceny w zestawieniu z ofertą internetowych portali ogłoszeniowych wydają się i tak kuszące.
We wszystkich wspomnianych oddziałach do sprzedaży wystawiono również przyczepy dwuosiowe o ładowności 3,5t, które mogą jeszcze posłużyć w niejednym gospodarstwie. Ich ceny w zależności od daty produkcji i stanu zużycia mieszczą się przedziale od 2,5 do 5 tys. zł.

W wykazach poznańskiego i szczecińskiego oddziału AMW znaleźć też można kilka potrzebnych w każdym gospodarstwie maszyn i sprzętów. Najwięcej wypatrzyliśmy ich w Szczecinie. Do nabycia w drodze przetargów są tam: pług 5-skibowy (cena – 250 zł), brona talerzowa (1500 zł), kultywator zawieszany (1000 zł), kosiarka rotacyjna z 1997r. za 700 zł, oraz prasa kostkująca Famarol Z-511 z 1997r., oferowana za 2 tys. zł. W Poznaniu mamy z kolei do nabycia kultywator zawieszany (szer. 3m) w cenie 400 zł.

W każdym z wykazów sporo jest też przydatnych narzędzi i urządzeń, tj. sprężarki, myjki ciśnieniowe, agregaty prądotwórcze, tokarki, spawarki, wiertarki, piły i szlifierki, kompletne zestawy narzędzi ślusarskich, kowalskich, stolarskich i hydraulicznych. Są również cysterny i zbiorniki na paliwo.
Wojskowe wyprzedaże to także okazja do zakupu samochodów ciężarowych i dostawczych. W ofercie ciężarówek przeważają Stary 200 i 266, które można zakupić w cenie 6000-8000 zł. We Wrocławiu wystawiono również Jelcza z 1998r. za 6000 zł. Wśród dostawczaków i mikrobusów znajdziemy Lubliny (od 1000 zł), Mercedesy (900 - 2900 zł), Forda Transita, Opla Vivaro (7000 zł), Opla Movano (5000 zł), Fiaty Ducato (1500-3500 zł). Dostępne są także Honkery i Tarpany, czy czterokołowce Hondy, które sprawdzą się w terenie.

Przetargi to okazuje się również okazja, by zaopatrzyć się w maszyny i materiały budowlane. Za 300-400 zł możemy nabyć betoniarkę, a do tego w ofercie są różne rodzaje cegły, pustaków i bloczków, kostka brukowa, trylinka czy płyty chodnikowe. Na listach przetargowych pojawia się i tarcica, deski, czy drewno opałowe.

×