Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

UE w 2018 r. ponownie największym na świecie eksporterem produktów rolnych

Autor:

Dodano:

W 2018 r. UE wyeksportowała produkty rolne i żywność o wartości 138 mld euro.

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej produkty rolne stanowiły 7 proc. całkowitego eksportu UE w 2018 r. Plasuje je to na czwartym miejscu po względem wartości po maszynach, innych wytwarzanych towarach i chemikaliach.
Produkcja żywności i łańcuch przetwórczy dają 7,5 proc. zatrudnienia i 3,7 proc. całkowitej wartości dodanej w UE.

-W coraz większym stopniu zorientowana na rynek WPR znacząco przyczyniła się do sukcesu UE w handlu produktami rolnymi, a reputacja UE w zakresie bezpiecznych, zrównoważonych, pożywnych produktów wysokiej, jakości jest formułą sukcesu na rynku światowym” - powiedział Phil Hogan, komisarz ds. Rolnictwa UE.

Według raportu pięcioma najważniejszymi krajami, do których eksportowane są produkty rolne i środki spożywcze z UE są nadal USA, Chiny, Szwajcaria, Japonia i Rosja, które generują łącznie 40 proc. eksportu UE.

Wina i wermuty nadal dominują w koszyku produktów eksportowych, a kolejne to wyroby spirytusowe i likiery. W następnych miejscach jest żywność dla niemowląt, różne preparaty spożywcze, czekoladki, makarony i ciastka.

Jednocześnie UE stała się drugim, co do wielkości importerem produktów rolnych i artykułów spożywczych o wartości 116 mld euro w 2018 r. W ten sposób saldo wymiany handlowej w UE w tym sektorze osiąga dodatni wynik netto w wysokości 22 mld euro. Import z USA rósł najszybciej w 2018 r., co oznacza wzrost o 10 proc. i co czyni ten kraj najważniejszym dostawcą produktów rolnych i środków spożywczych w UE.

Zgodnie z tym UE zaopatruje się głównie w trzy rodzaje produktów: towary, które nie są produkowane w UE lub są wytwarzane w niewielkim stopniu, takie jak owoce tropikalne, kawa oraz świeże lub suszone owoce, które stanowiły około 23,4 proc. importu w 2018 r. Ponadto produkty przeznaczone na paszę dla zwierząt, w tym makuchy i soja, które stanowią 10,8 proc. importu oraz produkty wykorzystywane, jako składniki do dalszego przetwarzania, takie jak olej palmowy.

×