Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Piorun uderzył w oborę – bydło uratowane

Autor:

Dodano:

Prawie 100 strażaków przez 12 godzin gasiło pożar obory, który wybuchł po uderzeniu pioruna.

22 strażackie zastępy uczestniczyły w akcji gaszenia pożaru obory w Olszewie, w gminie Śmigiel, w powiecie kościańskim (woj. wielkopolskie). Jak potwierdzili strażacy, jego przyczyną było wyładowanie atmosferyczne podczas burzy.

Gdy pierwsi strażacy dojechali na miejsce, ogniem objęty był cały dach budynku o powierzchni ponad 300 m kw. Na poddaszu składowana zaś była słoma. Na szczęście gospodarze z pomocą sąsiadów zdążyli wyprowadzić z obory ponad 100 sztuk bydła. Ogień zagrażał jednak bezpośrednio domowi rolników.

Najpierw strażacy skupili się więc na obronie budynku mieszkalnego. Gdy na miejsce dotarły posiłki, gasić zaczęto dach i poddasze budynku gospodarczego. Potem ratownicy rozebrali zniszczona więźbę i zdjęli oraz dogasili tlące się baloty słomy. Konieczne okazało się zbudowanie linii do dostarczania wody. W trakcie całej akcji strażaków wspierali mieszkańcy wsi, którzy użyczali w razie potrzeby sprzęt.

Choć gaszenie pożaru trwało aż 12 godzin, dzięki wzorowej współpracy budynek nie spłonął doszczętnie. Jak relacjonuje Komenda Powiatowa PSP w Kościanie, ogień zniszczył dach, ale po remoncie budynek nadaje się do dalszej eksploatacji. W działaniach wzięli udział strażacy zawodowi z KP PSP w Kościanie oraz druhowie z okolicznych jednostek ochotniczych z powiatów kościańskiego leszczyńskiego.

×