Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ardanowski: Budżet UE musi być przyjęty jednogłośnie

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 11-09-2019 09:39

Minister Ardanowski przewiduje lepsze warunki dla rozwoju wsi i rolnictwa w kolejnym unijnym okresie budżetowym i apeluje o szybsze szacowanie strat po suszy.

Dziś gościem radiowej Jedynki był minister Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmowę zaadresowano głównie do słuchaczy z miast. Minister poinformował o kłopotach wsi polskiej i europejskiej. Jak podkreślał, ważne jest zapewnienie rolnikom następców. Nie można tego osiągnąć samymi tylko zachętami materialnymi czy wyposażeniem gospodarstwa – potrzebny jest rozwój obszarów wiejskich, zapewniający możliwość życia całej rodzinie: przedszkola, szkoła na poziomie. Mieszkańcy miast chcą przenosić się na wieś, nie zajmując się rolnictwem. Wyrównywanie szans rozwojowych jest jedynym słusznym kierunkiem.  - Rocznie ponad 50 tys. osób więcej chce mieszkać na wsi, niż tych, którzy ze wsi wyjeżdżają, czyli jest zjawisko migracji dodatniej na obszary wiejskie – podkreślił.

Jan Krzysztof Ardanowski objaśnił też mechanizm unijnych dopłat. Jak mówił, podczas negocjacji przedakcesyjnych był zdziwiony zgodą na to, że Polsce dano 25 proc. tego, co miały inne unijne kraje. Teraz trwają negocjacje dotyczące kolejnego unijnego okresu budżetowego i można to zmienić. Na czas wyborów do Europarlamentu negocjacje wstrzymano.

- Dopiero teraz na jesieni, od listopada-grudnia ruszą na poważnie negocjacje. Propozycja, którą zgłosiła ustępująca Komisja Europejska, jest absolutnie nie do zaakceptowania nie tylko dla nas – stwierdził minister. – Cała nasza część Europy mówi: „Nie, my się na to nie godzimy. Nie może być sytuacji takiej, że znowu nam się mówi o jakiejś mitycznej drodze dochodzenia do tych płatności i znowu mamy 7 lat przegrywać konkurencję z rolnikami Europy Zachodniej, którzy otrzymują więcej”.

Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dotyczące pewności zwiększenia dopłat bezpośrednich to wynik tego, że budżet UE musi być przyjęty jednogłośnie – stwierdził Ardanowski. Jak dodał, nie spodziewa się jednak, że dojdzie do zawetowania budżetu.

komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski, znający problemy tej części Europy, mający wizję rolnictwa obiecującą dla Polski – nowoczesnego i wydajnego, ale powiązanego z przyrodą, dbającego o nią i nie eksploatującego jej nadmiernie – gwarantuje przyjęcie na przyszłość koncepcji rolnictwa, w której Polska poradzi sobie dużo lepiej.

Minister zapewnił, że będzie pomoc po suszy i zaapelował o przyspieszenie szacowania strat – w tym roku znów jak w ubiegłym trwa to wyjątkowo długo, żeby „wkurzyć rolników”. Minister widzi w tym niechęć samorządów do udzielenia pomocy, także w postaci umorzenia podatku rolnego.

×