Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nadal sucho – problem z siewami zbóż, rzepak usycha

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 11-09-2019 09:32

Niestety nie skończyły się problemy z niedoborami wody. Przeniosły się one na kolejny sezon wegetacyjny. Teraz zagrożone są siewy zbóż, a także uprawy rzepaku ozimego.

- Jeżeli w ciągu dwóch tygodni nie popada to zasiew ozimin może się nie udać – mówi portalowi farmer.pl Sławomir Spychel, rolnik z powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Jak dodaje, susza jest w całym regionie.

Rzepak jest już wysiany, a z powodu suszy jego wschody są bardzo nierównomierne lub roślina po prostu usycha, co widać na zdjęciu.

Dodatkowo trwają już siewy jęczmienia ozimego. Za ciągnikiem niestety unoszą się „kłęby” pyłu. Jest bardzo sucho.

Jak wynika z ostatniego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach odnośnie suszy, więcej TUTAJ, największy deficyt wody w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duży deficyt wody jest także na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na wspomnianym Polesiu Lubelskim.

Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB wilgotność gleby na głębokość do 7 cm najniższa jest właśnie w regionie północno-wschodniej Polski (patrz mapa).

Ale już na głębokość 7-28 cm na Warmii i Mazurach i jak wcześniej w Wielkopolsce i w woj. lubuskim.

 Jak sytuacja wygląda w Waszym regionie?

×