Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny tuczników stabilne. Czy to cisza przed burzą?

Autor:

Dodano:

Ostatni tydzień przyniósł stabilizację lub minimalne podwyżki cen tuczników. Czy jak co roku pod koniec września świnie rzeźne zaczną jednak tanieć?

W ciągu ostatnich siedmiu dni w krajowych skupach obserwowaliśmy głównie stabilizację, ale również niewielkie podwyżki cen tuczników. Te ostatnie tyczą się to zwierząt sprzedawanych w wadze bitej ciepłej - ceny żywca pozostały póki co bez zmian.

Za tuczniki w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 7,21 zł netto za kilogram, czyli o 3 grosze więcej niż przed tygodniem. Ceny wahają się w granicach 6,80 - 7,50 zł netto za kilogram. Warto nadmienić, że obecnie są one najwyższe od ponad sześciu lat - po raz ostatni tak wysoki poziom cen obserwowano w sierpniu 2013 roku.

Nie zmieniły się ceny świń sprzedawanych w wadze żywej. Tak jak przed tygodniem średnia cena skupu wynosi w tym przypadku 5,51 zł netto za kilogram. Ceny wahają się od 5.20 do 5,90 zł netto za kilogram tucznika w wadze żywej.

Co przyniosą najbliższe tygodnie? Z wieloletnich obserwacji wynika, że przed nami prawdopodobnie okres spadków cen wywołanych przez czynniki sezonowe. W minionych latach na przełomie września i października obserwowano zwykle obniżki cen rzędu 40 - 50 groszy. Biorąc jednak pod uwagę aktualną sytuację na rynkach światowych (niskie pogłowie świń w Europie, potężne zapotrzebowanie na wieprzowinę ze strony rynków azjatyckich) możliwe jest, że tegoroczne obniżki nie będą aż tak dotkliwe, jak w latach ubiegłych.

×