Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

UE: Presja na patenty roślinne

Autor: JK

Dodano: 11-09-2019 11:47

Rośliny produkowane przy użyciu głównie procesów biologicznych nie podlegają opatentowaniu. Wszyscy zgadzają się z tym. Tylko Europejski Urząd Patentowy nie podjął jeszcze jednoznacznej decyzji.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą użyć rezolucji, aby wywrzeć presję polityczną na Europejskim Urzędzie Patentowym. W nadchodzących miesiącach zapadnie decyzja Wielkiej Izby Odwoławczej w sprawie zdolności patentowej roślin. Rada prosi strony trzecie o komentarze do 1 października 2019 r.

Urząd Patentowy przyznał patent na tradycyjnie hodowane brokuły w 2018 r., a następnie go wycofał. Teraz rozszerzona Izba Odwoławcza ma dokonać podstawowej oceny. W komisji rolniczej Parlamentu Europejskiego posłowie byli niezwykle jednomyślni. „Mali hodowcy potrzebują swobodnego dostępu do materiału roślinnego - podkreślił włoski chrześcijański demokrata Herbert Dorfmann.

Niektórzy europarlamentarzyści uważają za skandal, że Europejski Urząd Patentowy nie przestrzega wytycznych politycznych, zgodnie z którymi rośliny z procesów głównie biologicznych nie podlegają opatentowaniu. Ponieważ w Parlamencie Europejskim istnieje zgoda, pozostaje tylko pytanie czy grupy polityczne przedstawią rezolucję na posiedzeniu plenarnym, czy też podejmą długą procedurę za pośrednictwem komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Komisja Europejska w każdym przypadku będzie optować za odrzucenie zdolności patentowej przed rozszerzoną Izbą Odwoławczą.

 

×