Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

„Mobilna ochrona roślin" coraz popularniejsza

Autor: MT

Dodano: 12-09-2019 09:08

Aplikacja Vademecum środków ochrony roślin cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pobrało ją do tej pory 4000 użytkowników.

Aplikacja jest dostępna od wiosny tego roku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Została ona stworzona dla rolników, pracowników sektora rolniczego i wszystkich, którzy na co dzień poszukują informacji na temat możliwości zastosowania środków ochrony roślin w uprawach roślin rolniczych, warzywnych, owoców a także ochronie szkółek i roślin ozdobnych.

- Rolnictwo wymaga bardzo często podejmowania decyzji w krótkim okresie czasu. Im więcej rolnicy posiadają informacji na temat stosowanego środka ochrony roślin i im łatwiejszy jest do nich dostęp tym lepiej, ponieważ zastosowany środek może wykazać w pełni wszystkie właściwości mające na celu zwalczanie agrofagów. Wyraża to się tzw. skutecznością środka ochrony roślin przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymagań dotyczących ochrony środowiska – mówi prof. Marek Korbas zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z ochroną roślin.

Jak dodaje, technologia jest pomocna w wyborze środka.

- Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych narzędzi do rolnictwa można uzyskać korzyści w postaci niezakłóconego rozwoju roślin, dzięki prawidłowemu zastosowaniu środka ochrony roślin, a tym samym uniknąć epidemii chorób w trakcie sezonu wegetacyjnego. Oczywiście istnieją także inne narzędzia optymalizujące stosowanie środków ochrony roślin i najlepiej jeśli w czasie wykonywania zabiegów z użyciem ś.o.r. stosowane będzie jednocześnie racjonalne połączenie kilku takich rozwiązań – mówi prof. Korbas.

Aplikacja jest dostępna na telefony i tablety posiadające system android (co najmniej 6.0) oraz IOS. Baza aplikacji na dzień dzisiejszy zawiera wykaz 2316 środków (fungicydy, herbicydy, zoocydy i inne), charakterystykę 299 substancji czynnych, oraz wykaz 806 ograniczanych agrofagów. Posiada 14 dniowy okres bezpłatnej subskrypcji i jest do pobrania za darmo ze sklepów PLAY oraz AppStore.

Co ważne, aplikacja aktualizowana jest na bieżąco, dzięki współpracy twórców z firmami fitofarmaceutycznymi, które dostarczają informacje o zmianach w długości zezwolenia czy rozszerzonych możliwościach stosowania środków ochrony roślin.

- Vademecum środków ochrony roślin w wersji mobilnej zawiera opis wszystkich zarejestrowanych na rynku polskim substancji czynnych wraz z podaniem charakterystyki, sposobu i mechanizmu działania oraz warunków meteorologicznych, w których możliwe jest stosowanie danej substancji czynnej. Dzięki zastosowaniu aplikacji w sposób łatwy i intuicyjny można odszukać środek ochrony roślin po nazwie, chronionej uprawie, ograniczanym agrofagu (chorobie, chwaście, szkodniku), rodzaju środka oraz substancji czynnej – podają twórcy.

Dodatkowo aplikacja wyświetla zarejestrowane dawki środków dla każdej z upraw oraz aktualną etykietę rejestracyjną danego produktu. Do tej pory pobrało ją 4000 użytkowników.

 

×