Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sanepid ostrzega przed bakteriami w żółtym serze z SM Ryki

Autor:

Dodano:

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie, dotyczące wykrycia bakterii w niektórych partiach sera żółtego, produkowanego w SM Ryki.

Z ostrzeżenia wynika, że szkodliwe bakterie Listeria monocytogenes wykryto w dwóch partiach sera żółtego - paczkowanej goudy i edama w plastrach. Badania przeprowadzono na zlecenie producenta, a po ujawnieniu zanieczyszczeń, Spółdzielnia Mleczarska w Rykach wdrożyła procedurę wycofania produktów z obrotu handlowego. Sanepid ostrzega, że spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może powodować chorobę zwaną listeriozą.

Groźne bakterie ujawniono w jednej partii sera Gouda marki Ryki, w plastrach 135 g, o numerze partii: 180359 i terminie trwałości 18.10.2019, oraz w serze w plastrach Rycki Edam marki Ryki, 135 g, o numerze partii: 060658 i dacie trwałości 23.10.2019.

Producent również poinformował konsumentów o zagrożeniu. SM Ryki donosi, że część wadliwych produktów została już zgodnie z procedurą zutylizowana, a resztę wycofano z obrotu.

Konsumenci, którzy nabyli ostatnio sery tego producenta powinni sprawdzić numery partii na opakowaniach. W razie stwierdzenia, że nabyli skażony produkt, mogą go wymienić w sklepie na artykuł pełnowartościowy. W razie zaś spożycia skażonych produktów należy skontaktować się z lekarzem.

×