Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prezydent: dzięki pracy polskich rolników mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe

Autor:

Dodano:

Dzięki pracy polskich rolników, dzięki ich trudowi, miłości do polskiej ziemi, do jej uprawiania, my wszyscy mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach.

Prezydent z żoną Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w sobotę w 42. Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach.

Prezydent podkreślił, że "to dzięki pracy polskich rolników, dzięki ich trudowi, miłości do polskiej ziemi, do jej uprawiania, Polska, my wszyscy, mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, jesteśmy pod tym względem krajem i społeczeństwem samowystarczalnym".

Zwrócił uwagę, że eksport polskiej żywności z każdym rokiem wzrasta. Wskazał, że nawet w latach 2017 i 2018 eksport ten wciąż rósł, mimo suszy, która dotknęła kraj i tego, że przyrosty zbiorów owoców i warzyw były niewielkie.

- Rok 2018 był rekordowy jeśli chodzi o zbiory owoców. Zebrano ponad 3 mln ton owoców i był to rekord bardzo spektakularny - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył polskim sadownikom, producentom kwiatów i warzyw jak najlepszych plonów i satysfakcji. - Chcę także życzyć, żeby była dbałość ze strony polskiego państwa o interesy rolników. Cieszę się ogromnie, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwraca tak baczną uwagę na tych rolników, którzy ponoszą straty na skutek różnego rodzaju klęsk żywiołowych - dodał prezydent.

Wspomniał o tegorocznych klęskach powodzi - na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz o suszy, która dotknęła m.in. zachodnie tereny kraju. Według prezydenta ubiegłoroczna pomoc udzielona rolnikom w związku z suszą była największym tego typu wsparciem w Europie i w ostatnich 30 latach w Polsce.

- Cieszę się ogromnie, że rolnik znajduje wreszcie oparcie w polskim państwie, że nie musi się obawiać tego, co się stanie, jeśli dotknie go klęska żywiołowa. To ogromnie ważne do tego, żeby móc spokojnie produkować. Bo tą podstawą funkcjonowania naszego kraju są rodzinne, indywidualne gospodarstwa rolne i cieszę się bardzo, że są one coraz nowocześniejsze, że przynoszą coraz lepsze wyniki, ale przede wszystkim ogromnie dziękuję za wytwarzanie w Polsce świetnej, ekologicznej, wspaniałej żywności, która tak świetnie może konkurować na światowych rynkach i która kolejne światowe rynki zdobywa - powiedział.

Nawiązując do skierniewickiego święta, Duda podkreślił, że jest ono okazją nie tylko do zaprezentowania przez rolników ich plonów, ale również do podziękowania im za codzienną ciężką pracę na roli.

Głos podczas wydarzenia zabrała również pierwsza dama. Agata Kornhauser-Duda oceniła, że Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw ma "niezwykle wspólnotowy charakter". "To jest takie święto, podczas którego chcemy być razem, my jako Polacy, bo czujemy i rozumiemy, że tym co dobre, trzeba się dzielić" - oceniła.

- A jest to świetna okazja do tego, by polscy sadownicy, ogrodnicy, producenci kwiatów, mogli podzielić się swoją dumą, pasją, radością i swoimi sukcesami. Ale jest to także bardzo dobra okazja do tego, by pokazać, jak polskie miejscowości, takie jak Skierniewice, ale też wiele innych mniejszych, wspaniale się rozwijają, rozkwitają i rosną - powiedziała pierwsza dama.

Po wspólnym - wraz z przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych oraz parlamentarzystami - wygłoszeniu formuły otwarcia święta prezydencka para opuściła scenę i udała się na rynek, gdzie zwiedziła rozstawione tam stoiska gmin, stowarzyszeń, rzemieślników i producentów żywności. Prezydent z małżonką został obdarowany kwiatami i wyrobami ceramicznymi z rodzinnej firmy o 200-letniej tradycji.

Organizowane od ponad 40 lat Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to najbardziej rozpoznawalna marka Skierniewic, łącząca w sobie wielki kiermasz ogrodniczy, na którym oferowane są niespotykane nigdzie indziej odmiany kwiatów, owoców i warzyw, z występami artystycznymi i koncertami - w tym roku m.in. Kasi Kowalskiej, Grzegorza Hyżego, Kamila Bednarka i Kombi.

Obok władz miasta organizatorem imprezy jest Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, a jej stały punkt programu to Skierniewickie Targi Ogrodniczo-Rolne, prezentujące najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie upraw i hodowli. Wydarzenie rokrocznie gromadzi około 300 tys. uczestników.

Świętu towarzyszy też Festiwal Roślinożercy - cykl warsztatów i pokazów kulinarnych przygotowywanych przez znanych kucharzy, oraz I Fiesta Balonowa o Puchar Prezydenta Miasta Skierniewice.

×