Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Poprawa sytuacji cenowej na światowym rynku zbóż

Autor:

Dodano:

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen. Najwięcej zyskała pszenica na MATIF - 0,4 proc. i jest najdroższa od ponad miesiąca.

Miniony tydzień na światowym rynku zbóż był znacznie korzystniejszy dla producentów w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Ceny rosły, w większości wyznaczając kilkutygodniowe maksima cenowe.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek podrożała o 0,4 proc. i kosztowała 170,25 euro/t (739 zł/t) i jest o 13,5 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze, a przez ostatni tydzień cena wzrosła 2,1 proc. osiągając najwyższą wartość od pięciu tygodni. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym podniosła się o 0,3 proc. i wyniosła 162,75 euro/t (706 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 7,0 proc. W ujęciu tygodniowym zwyżka wyniosła 1,1 proc.

Pszenica na CBOT w kontrakcie wrześniowym (w piątek odbyło się ostatnie notowanie) nie zmieniła ceny i kosztowała 178,48 USD/t, utrzymując najwyższą wartość od pięciu tygodni osiągniętą dzień wcześniej. Natomiast w ujęciu r/r cena podniosła się o 3,0 proc, ale przez ostatni tydzień wzrosła aż o 5,5 proc. Kolejna najbliższa seria kontraktu z dostawą w grudniu kosztowała w piątek o 0,5 proc. mniej od serii wrześniowej (177,65 USD/t). Cena kukurydzy w wygasającym kontrakcie wrześniowym na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,3 proc. do 139,96 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 5,7 proc., natomiast przez ostatni tydzień wzrosła o 3,8 proc. Kolejna najbliższa seria kontraktu z dostawą w grudniu kosztowała w piątek 145,17 USD/t i była droższa od wrześniowej aż o 5,2 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,44 proc. (170,25 euro/t - 739 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,05 proc. (177,65 USD/t - 695 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,31 proc. (162,75 euro/t - 706 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,41 proc. (145,17 USD/t - 568 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

×