Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

USDA: Niższa globalna prognoza produkcji dla pszenicy, bez zmian dla zbóż paszowych

Autor:

Dodano:

Według amerykańskiego ministerstwa rolnictwa USDA najnowsze prognoza dla światowego rynku pszenicy na sezon 2019/2020 przewiduje niższą podaż, zmniejszone spożycie i eksport oraz zapasy o wyższej wartości końcowej.

Prognozy przewidują niższą produkcję dla Australii i Kazachstanu w związku z utrzymującą się suszą. W Australii produkcja obniży się o 2 miliony ton do 19,0 milionów ton, w drugim kolejnym roku suszy w Nowej Południowej Walii i Queensland. Produkcja pszenicy w Kazachstanie ma być mniejsza o 1,5 miliona ton i spadnie do 11,5 miliona ton w dalszych pogarszających się warunkach, co byłoby najmniejszą ilością od sezonu od 2012/2013.

Zmniejszenie globalnej produkcji jest łagodzone przez wyższe zapasy, co powoduje, że światowe dostawy według prognozy są niższe o mniej niż 1 milion ton w. Światowy eksport zmniejszył się o 1,8 miliona ton do 180,8 miliona ton przez redukcję dla Australii i Kazachstanu.

Globalna konsumpcja została obniżona o 1,9 miliona ton, z powodu spadków Indonezji, Rosji, Uzbekistanie i Ukrainie. Pomimo zmniejszenia w tym miesiącu prognozy globalnej produkcji, na zakończenie sezonu 2019/2020 przewiduje się, że będą rekordowo wysokie i wyniosą 286,5 miliona ton, przy Chiny będą miały w nich 51 procentowy udział.

Perspektywy dla globalnego rynku globalnego rynku zbóż w tym miesiącu 2019/20 dotyczą praktycznie niezmienionej produkcji, z ułamkowo niższym handlem zagranicznym i zapasami w porównaniu do ostatniego miesiąca.Spodziewana produkcja kukurydzy na Ukrainie została obniżona, ponieważ susza w sierpniu zmniejszyła perspektywy zbiorów. Szacunki produkcji kukurydzy w UE pozostają bez zmian, ponieważ mimo redukcji dla Francji i Niemiec wzrosły z oczekiwania dla Bułgarii i Rumunii.Prognozy produkcji jęczmienia zostały zwiększone dla Rosji, Ukrainy, UE i
Kazachstanu, ale obniżone dla Australii i Kanady.

Główne globalne zmiany handlu zbożami paszowymi w sezonie 2019/2020 obejmują wzrost eksportu jęczmienia z Ukrainę, Kazachstan i Rosji, z częściową kompensacją dla Australii. Zapasy kukurydzy w sezonie 2019/2020 mają być niższe niż w poprzednim miesiącu, głównie odzwierciedlając spadki w Brazylii, Meksyku, Paragwaju, Chile na Ukrainie.

×