Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Trudny sezon kukurydziany

Autor:

Dodano:

Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK) od ponad 20 lat organizuje Dni Kukurydzy. W tym roku odbyły się one w Osinach k. Puław, Poświętnem na Podlasiu i Chrząstowie na Kujawach.

W tym roku aura nie sprzyjała kukurydzy i znacząco wpłynęła na wysokość plonu zarówno ziarna, jak i masy zielonej. Największy problem stanowił niedobór wody, obserwowany od wiosny. Stąd wszystkie spotkania odbywały się z susza w tle. W większości wystąpień i rozmów odwoływano się do tego zagrożenia środowiskowego i poszukiwano rozwiązań łagodzących skutki suszy.

W referacie wstępnym zatytułowanym „Czy warto uprawiać kukurydzę w plonie wtórym?” prof. Tadeusz Michalski - prezes PZPK, przekonywał że w sytuacji nieudanych zbiorów kukurydzy kiszonkowej i niedoborów paszy, warto uprawiać żyto na kiszonkę a po nim kukurydzę w terminie do 7 maja. Obniżka plonu w stosunku do kwietniowego siewu jest minimalna. Przy takim następstwie roślin, możliwe jest zebranie 3 plonów na przestrzeni 2 lat.

Z kolei prof. Jerzy Księżak z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach omawiał możliwości uprawy soi w Polsce.

Odmianoznawstwo tej rośliny od strony zaprezentował natomiast Przedstawiciel firmy AgeSoya przedstawił odmiany oferowane na rynku polskim, a uzupełnienie tematu stanowił pokaz pracy ekstrudera nasion soi.

Na spotkaniu w Osinach zaprezentowano blisko 80 odmian kukurydzy w różnych typach użytkowych wywodzących się z 14 hodowli, 6 odmian soi, oraz 3 odmiany sorgo.

W trakcie spotkania, Stanisław Kacperczyk - prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, wręczył prof. Jerzemu Grabińskiemu z Zakładu Uprawy Roślin Zbożowych IUNG w Puławach okolicznościowy puchar za wkład pracy w rozwój uprawy zbóż w naszym kraju.

×