Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Giżyński: Polska i Czechy przygotują wspólne stanowisko ws. ASF

Autor:

Dodano:

- Polska i Czechy przygotują wspólne stanowisko ws. zwalczania i profilaktyki ASF (afrykańskiego pomoru świń) na gruncie europejskim - zapowiedział w poniedziałek w Częstochowie wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Jak wyjaśniał na briefingu w Częstochowie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, tego dnia wraz wiceministrem ds. rolnictwa i przemysłu żywnościowego Republiki Czeskiej Jindřichem Fialką rozmawiał o przygotowaniu wspólnego stanowiska ws. zwalczania ASF na przygotowywane na 4 października w Pradze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w formacie "V4 plus 6".

- To stanowisko, (...) będzie dotyczyć porozumienia w zakresie obligatoryjnej konieczności dla wszystkich państw Unii Europejskiej (…) redukcji populacji dzików, bardziej pragmatycznych regulacji handlowych, gospodarczych w strefach objętych już zagrożeniami ASF oraz postulatów pod adresem organów UE w zakresie wsparcia finansowego logistycznego każdego z państw, którego walka z ASF już dotyczy, (…) także na poziomie prewencji - wskazał Giżyński.

-Ważnym elementem, który dzisiaj się również pojawił, jest potwierdzona współpraca naszych instytutów badawczych w zakresie m.in. zwalczania afrykańskiego pomoru świń - dodał polski wiceminister rolnictwa. Wyraził nadzieję, że polsko-czeska współpraca w kontekście ASF przełoży się na sukces całej Unii Europejskiej w tym zakresie.

Wiceminister Fialka podkreślił, że dla tego kraju problem ASF jest istotny, przypominając jednocześnie, że "Republika Czeska jest dotąd jedynym krajem, który wygrał walkę z tą chorobą".

W tym kontekście wyraził satysfakcję z możliwości podzielenia się czeskimi doświadczeniami z Polską. Pogratulował też polskiej stronie sukcesów w walce z ASF - wskazując, że "na początku w Polsce było 108 ognisk tej choroby, a obecnie - 45".

Fialka uściślił, że w planowanym na 3 i 4 października spotkaniu w Pradze - na poziomie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów regionu - weźmie też udział obecna prezydencja fińska. - Tym bardziej cieszę się, że będziemy mogli tam prezentować nasze wspólne polsko-czeskie stanowisko ws. ASF - zadeklarował.

- Zagadnienie ASF uważamy za problem ogólnoeuropejski, który wymaga rozwiązania systemowego na terenie całej Unii Europejskiej. Inne kraje członkowskie powinny uświadomić sobie jego wagę (…), w taki sposób, aby Komisja Europejska przyjęła postulaty m.in. uproszczenia różnych schematów obecnie funkcjonujących w UE" - ocenił czeski wiceminister.

Pytany przez dziennikarzy, jak Republika Czeska poradziła sobie dotąd z ASF Fialka wyjaśnił, że działa tam komisja ds. zakażeń, pod przewodnictwem ministra rolnictwa, z udziałem przedstawicieli odpowiednich resortów i instytucji i organizacji. Już w czerwcu 2017 r., gdy w tym kraju pojawiło się ASF, komisja była przygotowana do poradzenia sobie z chorobą.

Czeski wiceminister wskazał, że przy zaangażowaniu administracji weterynaryjnej, policji, samorządów lokalnych kluczowe były: zlokalizowanie jedynego ogniska, szczelne jego zamknięcie i konsekwentne zlikwidowanie wszystkich dzików wokół - wraz z likwidacją padliny. Odstrzał dzików był realizowany na 12 proc. powierzchni kraju - wokół ogniska zakażenia.

Czeskie służby nadal konsekwentnie prowadzą badania pod kątem ew. wykrycia ASF. Wiceminister Fialka zaznaczył, że z tej perspektywy istotne jest zaangażowanie instytucji unijnych w ich finansowanie.

Wiceminister Giżyński zaznaczył, że poniedziałkowe spotkanie wiceministrów ws. ASF w Częstochowie było następstwem polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych z 28 sierpnia br.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r., do końca 2018 r. odnotowano 213 ognisk tej choroby w stadach świń, w 2018 r. - 109. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF wypłacono rolnikom 14 mln zł odszkodowań, zlikwidowano ponad 43 tys. sztuk świń. W tym roku do 16 sierpnia potwierdzono 1507 przypadków ASF u dzików.

Aktualnie w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa otwarte są dwa programy pomocowe, związane z ASF. Do 28 września rolnicy z terenów objętych afrykańskim pomorem świń mogą wnioskować o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Z kolei do 31 grudnia przyjmowane są wnioski o przyznanie pomocy od tych rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź z powodu wystąpienia ASF.

×