Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrostowy początek tygodnia na światowym rynku zbóż

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen. Najwięcej zyskała kukurydza na CBOT 1,4 proc.


Początek nowego tygodnia notowań podobnie jak i koniec poprzedniego przyniósł wzrost cen kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Ceny wzrosły dość znacznie wyznaczając nowe kilkutygodniowe maksima cenowe. Najwięcej zyskała amerykańska kukurydza – w reakcji na kilkunastoprocentowy wzrost ceny ropy na światowych rynkach po sobotnim ataku dronów na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. Około 40 proc. amerykańskiej kukurydzy przerabiane jest na bioetanol.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu podrożała o 0,9 proc. i kosztowała 171,75 euro/t (743 zł/t) i jest o 13,1 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze, ale jest obecnie najdroższa od 5 sierpnia br. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym podniosła się o 0,6 proc. i wyniosła 163,75 euro/t (708 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 7,1 proc.

Pszenica na CBOT w kontrakcie grudniowym podrożała o 1,1 proc. i kosztowała 179,58 USD/t osiągając najwyższą wartość od 09 sierpnia br. Natomiast w ujęciu r/r cena podniosła się o 1,8 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,4 proc. do 147,24 USD/t., a przez ostatni rok podniosła się o 11,0 proc. Wyznaczona wczoraj cena jest najwyższa od 12 sierpnia br.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,88 proc. (171,75 euro/t - 743 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,09 proc. (179,58 USD/t - 702 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,61 proc. (163,75 euro/t - 708 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,42 proc. (147,24 USD/t - 576 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

×