Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Reuters: Ognisko ASF w kolejnym kraju

Autor:

Dodano:

Według informacji agencji Reuters, w północnej części Korei Południowej potwierdzono pierwsze w tym kraju ognisko afrykańskiego pomoru świń.

Pierwsze ognisko ASF w tej części Azji pojawiło się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Koreą Północną, niedaleko miasta Paju. Nastąpiło to niecałe cztery miesiące po tym, jak Korea Północna ogłosiła pierwsze ogniska ASF na swoim terenie.

Jak zapowiedział Kim Hyeon-Soo, minister rolnictwa Korei Południowej, na skutek wystąpienia ogniska zlikwidowane zostanie blisko 4 tys. sztuk trzody chlewnej. Jak dodał, tamtejsze służby weterynaryjne dołożą wszelkich starań, aby zatrzymać epizootię ASF na jak najmniejszym terenie.

Pierwszy wybuch ogniska ASF w krajach Azji południowo – wschodniej odnotowano nieco ponad rok temu – w sierpniu 2018 roku w Chinach. Od tego czasu wirus objął swoim zasięgiem całe Państwo Środka, a także inne kraje, spośród których wymienić należy między innymi Wietnam, Filipiny czy wspomnianą już Koreę Północną.

Jak informuje Reuters, Korea Południowa utrzymuje obecnie około 11,3 miliona świń, a wieprzowina jest najpopularniejszym gatunkiem mięsa w tym kraju. Statystyczny Koreańczyk z południa spożywa rocznie 27 kg wieprzowiny.

×